МАГАЗИН

Ѓоковиќ пред 17 години ја освои својата прва АТП титула

Пред точно 17 години, Новак Ѓоковиќ ја освои првата АТП титула. На 23 јули 2006 година, Србинот во финалето на земјениот турнир во холандскиот Амерсфорт, го победи Николас Маса со 7:6, 6:4.

Благодарение на оваа победа, тогаш 19-годишниот Ѓоковиќ дебитираше во топ 30 следниот ден. Оваа недела 36-годишниот Ѓоковиќ е вториот рекет на светот. Има 94 титули на АТП ниво, од кои 23 се рекордни за машкиот тенис – Гренд слем, како и сите најважни тениски рекорди.

Ѓоковиќ е најголемиот тенисер во историјата и заедно со Рафаел Надал и Роџер Федерер ги одбележаа последните две децении во овој спорт.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

МАГАЗИН

Со над 15.000 монети маж на Кипар отишол да плати судска казна од 500 евра

Со куфер полн со 15.500 монети од по еден, два, пет и...

МАГАЗИН

Угина Мали – „најтажната слоница на светот“

Слоницата Мали која активистите за природата ја нарекоа „најтажната на светот“ угина...

МАГАЗИН

Потопен древен град – туристичка атракција во источна Кина

На длабочина од 40 метри, дното на езерото Ќијандао во Кина сведочи...

МАГАЗИН

Нова опција на „Ајфон“ потенцијално опасна за децата

Најновата верзија на оперативниот систем за телефоните и таблетите на „Епл“, како...