АКТУЕЛНО

ФК „Вардар“ ќе добие финансиска помош од Град Скопје

Најтрофејниот фудбалски клуб во земјава „Вардар” ќе добие финансиска помош од Град Скопје. На последната седница на Советот на Град Скопје беше прифатена иницијативата на советникот од ЛДП Никола Пановски, да се издвојат пари од буџетот за клубот кој се соочува со финансиски потешкотии.

Иницијативата беше едногласно прифатена со 34 гласа „за“ и 1 „против“. Со тоа Советот ја задолжи градоначалничката Данела Арсовска да обезбеди средства од буџетот и на наредната седница да се донесе одлука.

Советот за спорт на Либерално демократската партија, препознавајќи ја итната потреба за колективна акција и единство ја предводеше оваа иницијатива по барање на навивачката група на Вардар- Комити, а со цел да се обезбеди опстанок и просперитет на фудбалскиот клуб, кој во последно време се соочува со сериозни предизвици.

 

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

АКТУЕЛНО

Чарна Невзати со говорот „Кој ја плаќа цената на војната и тероризмот“ победник на ораторската вечер „Иво Пухан“

Студентката Чарна Невзати со говорот „Кој ја плаќа цената на војната и...

АКТУЕЛНО

Ќе се постават 15 велосипедски паркинг- држачи во основните училишта и две сервисни станици

Основните училишта на територијата на Општина Гази Баба ќе добијат велосипедски паркинг-...

АКТУЕЛНО

Општина Карпош добива овластен просветен инспектор во образованието

Во рамки на триесет и шестата седница која се одржа на Универзитетот...

АКТУЕЛНО

За една недела „пајакот“ крена 224 непрописно паркирани возила во Центар

За една недела на територија на општина Центар казнети се 224 возачи...