ИНФО

ЛИНЕАРНО ЗГОЛЕМУВАЊЕ: 5.000 денари плус на сметките на административците во Град Скопје

Повисоки плати за 5.000 денари до крајот на годината ќе добијат административците од Град Скопје. Советот на Скопје го прифати амандманот за зголемување на платите предложен од советничката група на СДСМ во рамките на ребалансот на буџетот.

Секретарот на Град Скопје, Зоран Глигоров, го одби овој амандман, како и сите други на седницата, но Советот го изгласа.

Во согласност со одлуката, од ставката привремени вработувања се одземаат 12 милиони денари, кои се префрлаат во ставката основни плати. Со овие средства се обезбедуваат за 5.000 денари повисоки плати за 470 вработени во градската администрација, без јавните претпријатија и противпожарната служба.

Советот на Скопје на вчера одржаната седница изгласа ребаланс на буџетот, кој сега изнесува 7 милијарди 503 милиони денари, односно зголемен е за 408 милиони 699 илјади денари.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

ИНФО

ВРЕМЕТО ДЕНЕС: Променливо облачно со појава на магла

Времето денес ќе биде променливо облачно, претпладне со појава на магла по...

ИНФО

Изложба на ДЛУМ по повод 30. Министерски совет на ОБСЕ

Во хотелот „Александар Палас“ ќе биде поставена изложба во чест на триесетиот...

ИНФО

Утре бесплатно паркирање во зоните на „Градски паркинг“

Поради одржување на Самитот на ОБСЕ на зонските паркиралишта во надлежност на...

ИНФО

Шалтерите на Водовод денес и утре со скратено работно време

Денес, шалтерите за наплата во Дирекцијата на претпријатието Водовод и канализација ќе работат...