АКТУЕЛНО

НОВ ДУП ЗА СТАРА ЖЕЛЕЗНИЧКА: КАМ доби поголема катност,„Рамстор“ проширување

Советот на Општина Центар вчера го изгласа новиот Детален урбанистички план за Стара железничка станица. Со него ТЦ „Рамстор“ доби можност за проширување на паркингот, а КАМ зголемена катност на 23 метри.

Советниците од „Шанса за Центар“ кои беа против овој план рекоа дека гласањето е нова победа на нескротливите апетити и инвеститорскиот урбанизам во Центар.

„Намерата беше со планот да се реши само потребата на жителите на ќошот од просторот кон Водњанска. Но, инвеститорскиот урбанизам победи и се задоволи алчноста на малкумина дополнето со интервенции од повисоко. На 60 година од земјотресот, коалицијата во советот си изгласа ДУП-от со неточни податоци за заштита од урнатини. Лекциите не ги научивме, а инвеститорскиот урбанизам го победи јавниот интерес и ги остави загрозени скопјани“, велат „Шанса за Центар“.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

АКТУЕЛНО

Чарна Невзати со говорот „Кој ја плаќа цената на војната и тероризмот“ победник на ораторската вечер „Иво Пухан“

Студентката Чарна Невзати со говорот „Кој ја плаќа цената на војната и...

АКТУЕЛНО

Ќе се постават 15 велосипедски паркинг- држачи во основните училишта и две сервисни станици

Основните училишта на територијата на Општина Гази Баба ќе добијат велосипедски паркинг-...

АКТУЕЛНО

Општина Карпош добива овластен просветен инспектор во образованието

Во рамки на триесет и шестата седница која се одржа на Универзитетот...

АКТУЕЛНО

За една недела „пајакот“ крена 224 непрописно паркирани возила во Центар

За една недела на територија на општина Центар казнети се 224 возачи...