ИНФО

КАЗНЕТИ 213 ВОЗАЧИ: Половина од нив оти многу брзо возеле

На територија на Скопје вчера во сообраќајна контрола полицијата казнила 213 возачи, од кои 111 за возење со брзина поголема од  дозволената.

Како што информира МВР, девет санкции се изречени за возење без возачка дозвола, 10 за прекршоци од  возачи на мотоцикл.

„Изречени се десет мерки за користење мобилен телефон при возење и пет санкции за минување на затворен сигнал – црвено светло…,“ соопшти Министерството за внатрешни работи.

МВР укажува дека собраќајните контроли ќе продолжат и во наредните денови и апелира до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да се зголеми безбедноста во сообраќајот.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

ИНФО

Изложба на ДЛУМ по повод 30. Министерски совет на ОБСЕ

Во хотелот „Александар Палас“ ќе биде поставена изложба во чест на триесетиот...

ИНФО

Утре бесплатно паркирање во зоните на „Градски паркинг“

Поради одржување на Самитот на ОБСЕ на зонските паркиралишта во надлежност на...

ИНФО

Шалтерите на Водовод денес и утре со скратено работно време

Денес, шалтерите за наплата во Дирекцијата на претпријатието Водовод и канализација ќе работат...

ИНФО

Посебен режим на сообраќај денес и утре

Денес (среда) во период од 13 часот, па сè до завршување на...