АКТУЕЛНО

СКОПЈЕ „ГОРИ“ – ЧЕШМИ НЕМА

Во овие летни горештини, недостатокот на јавни чешми претставува голем проблем за граѓаните како и за туристите. Скопје е познат по своите жешки лета, со температури кои честопати спаѓаат во портокалова фаза, а траат и до две недели. Во ваква состојба надлежните советуваат да се остануне  хидриран и освежен, но доколку обврските ви налагаат да сте под сонце, не излегувајте од дома, без со себе да земете шише вода, бидејки тешко би било да најдете јавна чешма.

Од сликата на терен, заклучуваме дека на пофреквентени места како што се Градскиот парк и Плоштадот Македонија има јавна чешма но на двете локации има само по една, а со оглед на тоа колку луѓе минуваат низ овој реон повеќе од јасно е дека е потребно поставување на повеќе јавни чешми низ целиот град.

Како клучни места каде е потребно да се постават чешми скопјани ги посочија следниве:

  • Градски парк;
  • Плоштад Македонија;
  • долж кејот на Вардар;
  • во маалските паркови;
  • во близина на автобуските постојки;
  • покрај секој терен и детски градинки и игралишта.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

АКТУЕЛНО

Стопанска Триоги триатлон трка во Скопје, утре ќе има посебен режим на сообраќајот

Вкупно 300 учесници од шест земји се пријавени за 4. Стопанска Триоги...

АКТУЕЛНО

Скопје деветта година дел од „The Distinguished Gentlmens Ride“

Урбаните моторџии традиционално и годинава за утре го имаат закажано хуманитарното дефиле...

АКТУЕЛНО

Францускиот институт со прва дигитална интерактивна изложба во Ист гејт мол

Францускиот институт во Скопје , во рамките на одбележувањето на 50-годишнината на постоењето...

АКТУЕЛНО

Денес, бесплатен влез во музеите

На овој ден музеите во земјата традиционално ги отворат своите врати и...