АКТУЕЛНО

ПОЛНИ РАЦЕ РАБОТА ЗА БРЗАТА ПОМОШ: Предупредуваат на што особено треба да се внимава

За цела Македонија моментално е на сила портокалово предупредување, а од Управата за хидрометеоролошки работи постојано ги алармираат граѓаните на топлотниот бран. Издадени се бројни предупредувања за мерки на претпазливост, бидејќи ваквото време може да го загрози здравјето, но и животот.

Здравствените проблеми како малаксалост, дехидрација или осцилации во крвниот притисок најчесто ги погодуваат чувствителните групи како што се малите деца, хроничните болни, повозрасните лица, како и оние кои работат на отворен простор. Поради тоа, се поголем е бројот на случаи во Брзата помош.

Во текот на вчерашниот ден е забележан зголемен број на извршени интервенции за разлика од викендот. Според д-р Милица Бубало, раководител на Итната медицинска помош, имало пет колапси и седум сообраќајни несреќи. До 12 часот се реализирани 36 интервенции“, вели д-р Бубало и додава дека се работи за пациенти во несвест, покачен крвен притисок…

Од пред викендот кога почна топлотниот бран, во просек до Итната медицинска помош имало 250 до 350 повици.

Препораките до граѓаните се вообичаени за вакво време, да се носи светла облека, да се консумира многу течности, да се избегнува извршување работи на отворено.

Имајќи предвид дека денеска и вчера е зголем бројот на сообраќајни несреќи, д-р Бубало апелира до возачите да ги почитуваат собраќајните правила и прописи. Топлото време, вели таа, влијае и на управувањето на возилата, велосипедите, мотоцицклите…, но возачите треба да се воздржуваат од нервоза и напнатост.

„Со оглед на тоа да внимаваат при управувањето на автомобилите, велосипедите, тротинетите…, изјави д-р Бубало.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

АКТУЕЛНО

Од утре стартува дневната евтина тарифа на струјата

Од утре стартува евтината дневна тарифа на струјата во периодот од 13...

АКТУЕЛНО

Кисела Вода набавува мерна станица за квалитет на воздух што ќе се постави кај Цементарницата

Општина Кисела Вода вчера го распиша огласот набавка на мерна станица за...

АКТУЕЛНО

Скопската зоолошка градина демантира дека немаат адекватен кадар за грижа за животните

Скопската зоолошка градина има двајца дипломирано ветерирани со полно работно време кои...

АКТУЕЛНО

Започна реконструкцијата на улицата „Калош Дани“ во Карпош

Започна реконструкцијата на улицата Калош Дани во општина Карпош. Екипите на јавното претпријатие...