ИНФО

Полицијата казни 202 возачи, 64 за брзо возење

Секторот за внатрешни работи Скопје во текот на вчерашниот ден продолжи со контролите во областа на сообраќајот, при што на територија на град Скопје изречени се вкупно 202 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 64 санкции, 15 мерки за возење без возачка дозвола, осум санкции за прекршоци што ги прават возачите на мотоцикл, четири санкции за возење под дејство на алкохол.

Како што соопшти МВР, изречени се девет мерки за користење мобилен телефон при возење, 12 санкции за непочитување на првенство на минување, седум мерки за минување на затворн сигнал (црвено светло), шест санкции за технички неисправни и нерегистрирани возила, пет мерки за некористење сигурносен појас.

МВР потсетува дека сообраќајните контроли продолжуваат и во наредните денови и апелира до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Препорачуваме

Related Articles

ИНФО

Натпревар во прецизно слетување со едрилица

Кој ќе се обиде да лета, потоа со погледот оди кон небото,...

ИНФО

ВРЕМЕТО ДЕНЕС: Сончево и топло

Времето денес претпладне ќе биде сончево и топло со променлива облачност која...

ИНФО

Се асфалтира крак од улицата „Козле“ во Нерези

Во тек е асфалтирање на крак од улицата „Козле 3“ во населбата...

ИНФО

Стипендии „Ацо Шопов“ за студенти од втор и трет циклус

Фондацијата „Ацо Шопов – Поезија“ објавува конкурс за доделување стипендии „Ацо Шопов“ на...