ИНФО

Нов асфалт и паркинг за улицата Герника во Драчево

Општина Кисела Вода стартуваше со градежни работи на улицата Герника во Драчево. Нов асфалт ќе биде поставен на површина од околу 2.800 метри квадратни.

„За итната потреба од градежен зафат говори самата состојба во која се наоѓа Герника, но и нејзината важност како сообраќајница која води кон главна улица на која секојдневно се одвива јавниот градски превоз, која претставува конекција со железничката станица и која дополнително очекуваме да биде многу користена откако ќе го завршиме со изградбата на новиот рекреативен центар во ,,Дупки” со летно кино“, вели градоначалникот Орце Ѓорѓиевски.

Со проектот се предвидува и изведба на тротоар поплочен со павер елементи долж целиот потег и паркинг за 30 возила.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

ИНФО

20 нови дигитални услуги на новата интернет страница на општина Кисела Вода

Запишување на децата во градинка по електронски пат, пријава за инспекциски служби,...

ИНФО

Средните училишта на скопскиот плоштад со понуда за полуматурантите

Средните училишта на скопскиот плоштад со понуда за полуматурантите. Што се нудат...

ИНФО

ВРЕМЕТО ДЕНЕС: Претпладне сончево, попладне нестабилно и дожд

Времето денес ќе биде Сончево и топло со мала до умерена облачност. Ќе...

ИНФО

Утре ќе се прска против комарци

Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека Град Скопје известил дека...