МОЕ ЗДРАВЈЕ

ВНИМАВАЈТЕ ЗА ВРЕМЕ НА ЛЕТНИТЕ ГОРЕШТИНИ: Ризик од топлотен и термички шок

Топлотниот удар обично е предизвикан од директно изложување на сонце. Топлотниот удар е предизвикан од изложеност на високи температури и може да се случи по само неколку минути изложување, но и како резултат на цел ден малку изложување на високи температури – тука нема правила.

Сепак, долгите периоди на топлина може да бидат уште поопасни од ненадеен бран, бидејќи е потешко да се разбере сериозноста на симптомите. Важно е редовно да се миете и малку по малку да пиете доволно количество течност.

Симптоми на топлотен удар:

 • тешко потење со ладна, мрсна кожа
 • главоболка
 • замор
 • жед
 • гадење
 • бесвест
 • темна урина

Прва помош: Обично е предизвикана од директно изложување на сонце. Веднаш отстранете го лицето во оладена просторија или во сенка. Изладете го со туширање со ладна вода или со влажни крпи кои можете да ги оставите на телото како ладна облога околу 10 минути. Дозволете му на човекот да легне и ако е свесен, понудете му течности, по можност вода. Потоа однесете го лицето на лекар.

Како симптоми на топлотен удар може да се јават и следниве:

 • висока температура и чувство на треска
 • топла, сува и црвена кожа, без потење
 • забрзан пулс
 • тешко и плитко дишење
 • вртоглавица
 • жед
 • гадење и/или повраќање
 • збунетост, нерационално однесување
 • бесвест

Прва помош: Топлотниот удар се јавува поради изложеност на високи температури. Човекот треба веднаш да се излади и, доколку е свесен, да му се понудат течности – по можност обична вода или природни сокови или благи бистри супи и да се побара лекарска помош.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

МОЕ ЗДРАВЈЕ

Напивки благотворни против анемија

Најчеста причина за анемија (слабокрвност) е недостигот од железо. Без него, човековото...

МОЕ ЗДРАВЈЕ

СЗО: Прекумерната употреба на антибиотици ја зголемува отпорноста која може да биде одговорна за 10 милиони смртни случаи

Прекумерната употреба на антибиотици опасно ја поткопува нивната ефикасност и ја зголемува...

МОЕ ЗДРАВЈЕ

Жените кои спијат под седум часа на ден се поизложени на опасност од дијабетес 2

Жените кои спијат помалку од седум часа на ден се поизложени на...

МОЕ ЗДРАВЈЕ

Здравата исхрана и физичката активност важни при заштита од бубрежни заболувања

Хроничното бубрежно заболување (ХББ) зафаќа осум до 16 проценти од светската популација....