МАГАЗИН

ПЕКОЛНО ЛЕТО НИЗ ЕВРОПА: Во Италија црвен метео аларм, Грција го затвори Акропол

Во 15 градови низ Италија е издаден црвен метеоролошки аларм, додека екстремно високите температури се шират низ јужна Европа, јави денеска Би-Би-Си.

Алармот, кој предупредува на ризици дури и за здрави луѓе, ќе важи во наредните денови за некои од главните туристички дестинации, меѓу кои Рим, Фиренца и Болоња. Италијанската влада ги советуваше граѓаните во црвените зони да избегнуваат изложување на сонце денеска во периодот од 11 до 18 часот и посебно да се грижат за старите лица или лицата со лоша здравствена состојба.

Во Грција претходните денови беа забележани температури од 40 степени, а Акропол, една од најпопуларните туристички атракции, во петокот беше затворен поради големите горештини. топло време, ЕвропаИсто така, постои загриженост дека може да се појават шумски пожари, особено во области со силен ветер.

Високите температури ги зафатија и централните делови на Европа, а најпогодени се Германија и Полска.

Чешката метеоролошка служба издаде предупредување дека температурите може да се искачат над 38 степени за време на викендот.

Следната недела во Европа се очекуваат потенцијално рекордно високи температури бидејќи се приближува нов топлотен бран.

Европската вселенска агенција (EСA) соопшти дека Италија, Шпанија, Франција и Германија би можеле да поминат низ екстремни временски услови. ЕСА ја следи температурата на копното и морето преку сателит.

Италијанските метеоролози предупредија дека следната недела температурите би можеле да надминат 40 степени Целзиусови во топлотниот бран наречен по Харон, кој, според грчката митологија, се превезувал во другиот свет преку реката Ахерон.

Највисоката температура досега забележана во Европа беше 48,8 степени, измерена на Сицилија во август 2021 година, а синоптичарите велат дека слични температури може да достигнат и во наредните денови.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Препорачуваме

Related Articles

МАГАЗИН

Нова јужнокорејската серија на „Нетфликс“ ги воодушеви гледачите

Јужнокорејската серија „Шоуто на осумтемина“ (англ. The 8 Show) неодамна се појави...

МАГАЗИН

ИЈЗ со совети за заштита од инсекти

 Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) дава практични совети за заштита на населението...

МАГАЗИН

Зошто паметните луѓе ретко се среќни? Познатиот Хемингвеј тоа го објаснил во само 1 реченица

Судбината на Ернест Хемингвеј, познатиот американски писател и новинар, продолжува да ја...

МАГАЗИН

Сапунот од кокос – благотворен против комарци

Има многу производи коишто ги одбиваат комарците, а според новите истражувања, тука...