АКТУЕЛНО

КАКО ДА ЈА ПРЕЖИВЕЕТЕ НЕПОДНОСЛИВА ЖЕШТИНА: Вртоглавица и губење свест се некои од опасните симптоми – eве како можете да си помогнете

Сонцето и високите температури можат да бидат опасни за кожата, но и за телото воопшто. Во  период на портокалова фаза, важно е да се нагласи дека навремените мерки можат да не заштитат од можни негативни последици.

Од чувство на слабост до смртоносен топлотен удар

Некои од поплаките за време на топлотен бран се чувство на слабост, вртоглавица, жед, слабост, па дури и вознемиреност. Во овој случај, преместете се во поладна област што е можно поскоро и измерете ја температурата. Пијте течности, по можност вода или незасладен овошен сок.

Можни се и болни грчеви, особено после физичка работа. Станува збор за топлински грчеви кои се јавуваат како прв симптом на неприлагодување на телото поради изложеност на покачени надворешни температури. Најчесто се појавуваат во нозете при одење и се резултат на несоодветен внес на течности и замена на сол при физички напор. Во овој случај, препораката на лекарот е да се одморите во сенка или на ладно место во хоризонтална положба со замена на течност и сол (додадете лажичка сол на 250 милилитри вода).

Топлотната исцрпеност вклучува тешки симптоми кои се придружени со тешка дехидрација, вклучувајќи општа слабост, слабост, губење на свеста, низок крвен притисок, покачена телесна температура (38-40 ℃) до развој на хиповолемичен шок и нарушување на состојбата на свеста.

Во овој случај, неопходно е да се стави лицето во сенка или во разладена просторија, за да се отстрани вишокот облека што дополнително го загрева телото. Ако личноста е свесна, важно е да ја хидрирате личноста. За 24 часа се препорачува да се надополнат 4-5 литри течност и 25 грама сол. Во случај некои од наведените тегоби да траат подолго, неопходно е да се консултирате со лекар.

Поради продолжената изложеност на високи температури, топлотен удар може да се појави кај неаклиматизирани лица со намален внес на течности. Тоа е итен случај кој бара итен медицински третман бидејќи е придружен со висока стапка на смртност. Најчести симптоми се висока телесна температура околу 41℃, дехидрација, топла и сува кожа, присутно нарушување на свеста, гадење, повраќање, главоболка и слабост. Влошувањето на болеста доведува до потешки симптоми и нарушувања на свеста, па може да се појават и халуцинации, губење на свеста, конвулзии (спазми на цело тело), ​​забрзан пулс, отежнато дишење, намалено мокрење и слично.

Во овој случај, лекарите ја нагласуваат важноста од обезбедување итна медицинска помош. Лицето треба да се стави во странична положба и да не става ништо во устата поради ризик од задушување. Температурата на телото треба да се намали со физички мерки, кои вклучуваат истурање ладна вода (но не помалку од 20 ℃), доколку е можно, да се овозможи вентилација на воздухот околу телото за побрзо ладење (се препорачува вентилатор, доколку не е достапен, ќе помогне и ладењето со вентилатор или весници).

Пијте доволно течности

Во летните денови снабдувањето со течности е од клучно значење. Не чекајте чувството на жед да посегне по вода, а тоа особено важи за постарите луѓе кои имаат послабо чувство за жед. Редовно пијте вода и пијалоци но внимавајте истите да бидат без шеќер, кофеин и алкохол, бидејќи тие ќе предизвикаат поголема дехидрација. Лекарите советуваат и да земате разреден сок како лимонада, а би било подобро да се пие течноста на секои еден до два часа. На луѓето кои работат надвор им се советува да пијат една до две чаши на секои 30 минути за време на топлото време.

Потрошувачката на вода е многу важна бидејќи во лето повеќе се потиме и губиме дел од течноста. Последиците можат да бидат многу сериозни, од дехидрација до зголемена вискозност на крвта, што може да предизвика навреда на мозокот, срцев удар или тромбоза.

Во текот на денот треба да пиеме од шест до осум чаши вода или друга течност што хидрира. Овошните сокови исто така се вбројуваат, но нивниот внес треба да се ограничи на 150 ml дневно поради природниот шеќер (фруктоза). Можете да го зголемите внесот на вода со јадење овошје и зеленчук како што се јагоди, лубеници, тиквички и краставици.

Избегнувајте мрсна и слатка храна

Храната може да придонесе за полесно поднесување на високи температури, а како резултат на лошата исхрана или недостаток на одредени витамини и минерали доаѓа до губење на апетит и лош сон. Телото троши многу енергија на јаглехидрати и на тој начин го загрева телото. Во нив изобилува масна и слатка храна, поради што ваквите јадења не се пожелни на трпезата во топло време. Топлата храна го стимулира потењето, а со тоа телото побрзо се лади. Сепак, иако е пожелно да јадете супа или чорба, оставете топол оброк навечер за полесно да заспиете.

Сладоледот изгледа како логичен избор за време на високи температури, но чувството на удобност што го дава е само краткорочно. Брзото ладење всушност доведува до зголемување на температурата на средината на телото поради процесот на варење што создава топлина. За постудените денови се препорачува храна богата со протеини и влакна и зачинети јадења. Затоа, наполнете ја чинијата со многу зеленчук и риба.

Избегнувајте да бидете на силно сонце

Во периодот од 10 до 17 часот УВ зрачењето е најсилно и затоа е најштетно. Потоа, доколку можете, треба да избегнувате да бидете на отворено, особено деца, трудници, стари лица, срцеви болни и лица со хронични заболувања (ментални заболувања, дијабетес и сл.). Ако работите надвор, засолнете се под сенка. Можете да се разладите со туширање во млака вода, но никогаш со ладна.

Носете лесна облека

Кога температурата е висока, носете лесна облека од природни материјали. На тој начин помалку ќе се потите кога одите некаде и ќе ви биде поудобно. Очила за сонце, капа и лосион или крем со заштитен фактор се пожелна заштита од силното сонце. Имајќи предвид дека температурите ќе бидат високи и навечер за време на топлотниот бран, покријте се со лесна постелнина.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

АКТУЕЛНО

Вечерва мултимедиајлен настан „Танец во фокусот“ во Кинотека

Вечерва во Кинотека на Македонија во 19 часот, ќе се одржи мултимедиајлен...

АКТУЕЛНО

Започна реконструирањето на тротоарот на улицата „Народен фронт“ во Центар

Општинските служби го започнаа реконструирањето на тротоарот на улицата „Народен фронт“ во...

АКТУЕЛНО

„Лајка“ ќе организира макенбал за кучиња во Градски парк

ЈП „Лајка“ во недела во Градски парк во Скопје ќе организира маскенбал...

АКТУЕЛНО

Компостарите фаќаат прашина, стојат заклучени и се без пристап за граѓани

Компостарите за био-отпад се заклучени и не се пристапни за граѓаните. Таква...