МОЕ ЗДРАВЈЕ

Зошто ни се појавуваат бели сончеви дамки на кожата

Дури и во најоблачните денови, премногу изложување на сонце може да предизвика разни кожни заболувања. Еден од најчестите симптоми на изложување на сонце е често поврзан со промените во пигментот на кожата. Што укажуваат тие?

Дерматологот Кристин Поблете-Лопез открива кои состојби можат да бидат поврзани со промени во пигментот и начини на кои можете да ја избегнете или намалите нивната појава.

Изложеноста на сонце со текот на времето може да има директен ефект врз зголемување или намалување на клетките што произведуваат пигмент. Постојат неколку нарушувања на пигментацијата, од кои на некои може директно да влијае изложувањето на сонце или сончањето. И сончањето може да го зголеми ризикот од сите форми на рак на кожата, особено меланом.

Најчестите состојби поврзани со недостаток или губење на пигмент:

Пеги од сонце

Сончевите дамки изгледаат како мали бели точки или капки дожд на вашата кожа. Тие можат да се појават каде било на вашето тело кое било изложено на сонце, но почесто може да се забележат на рацете, нозете и долниот дел од телото. Овие бели дамки се појавуваат бидејќи има помалку пигмент во погодената област. Сепак, не плашете се бидејќи овие точки не се знак за влошување на состојбата. Тие не се болни и не чешаат, но на тие делови можете полесно да изгорите.

Прекумерното производство на габа на вашата кожа предизвикува ‘tinea versicolor’, честа габична инфекција на кожата. За разлика од сончевите дамки, ‘tinea versicolor’ е помалку дефинирана и се појавува во поголеми дамки. Често ќе најдете погодени области на градите или грбот, но може да се појави и на вашето лице. Ако имате потемна кожа, овие точки ќе изгледаат посветли, но тие можат да се појават како бледа, светло кафена боја на секој со бледа кожа.

Оваа состојба често се поврзува со многу потење бидејќи габата се храни со пот, забележува д-р Поблете-Лопез.

Габата го отстранува пигментот од кожата, а недостатокот на пигмент е она што ги предизвикува големите бледи дамки што ги гледате. Обично, оваа состојба може да се третира со антифунгални шампон или крем или орални антифунгални лекови.

Може да бидат потребни месеци, понекогаш цела сезона, за да се врати пигментацијата. Изложеноста на сонце ја зголемува оваа состојба, а ако повеќе се потите, произведувате повеќе габи, вели д-р Поблете-Лопез.

Хронична автоимуна состојба, витилиго се јавува кога воспалителните клетки ги таргетираат и убиваат меланоцитите кои произведуваат пигмент во вашата кожа. Како сончевите дамки и ‘tinea versicolor’, витилигото не е болно – но погодените, полесни области на вашата кожа може да бидат поподложни на сериозни изгореници од сонце бидејќи не содржат пигмент.

Бидејќи ова е автоимуна состојба, за прв пат може да се појави во раното детство. Може да се поврзе и со други автоимуни болести како што е лупус. Витилигото обично започнува околу прстите, устата, очите, носот, гениталиите или папокот. Се чини како големи, мазни бели дамки кои можат да растат со текот на времето ако не се лекуваат.

Ова е многу тешко да се лекува. Бидејќи знаеме дека ова е хронична состојба, не можеме вечно да користиме локални стероиди, вели д-р Поблете-Лопез.

Затоа, повеќето третмани се потпираат на нестероидни антиинфламаторни креми и во некои случаи лесни третмани каде што може да се користат ласери за таргетирање на погодените области и активирање на пигментирани клетки. Кога третманот не функционира, може да почувствувате витилиго низ целото тело. Ако претпочитате порамномерен тон на кожата, лекарите може да предложат целосна депигментација со орални лекови или третмани за кожна терапија.

Питиријаза алба

Оваа состојба понекогаш може да се помеша со габична инфекција, но се верува дека питиријазата алба е предизвикана од постинфламаторна хипопигментација поврзана со егзема. Кога вашата кожа потемнува како резултат на изложување на сонце, областите погодени од егзема можат да станат позабележителни.

Оваа состојба предизвикува полесни, пошироки дамки на образите кај децата, а понекогаш и кај возрасните кои имаат егзема. Пациентите со егзема имаат многу активен имунолошки одговор. Нивната кожа е многу чувствителна и многу чеша, вели д-р Поблете-Лопез.

Воспалението предизвикано од егзема предизвикува лушпести и чешачки осип, а овие дамки имаат тенденција да избледат до бела или сива пигментација откако ќе се третира егземата. За да помогнат во контролата на воспалението поврзано со питиријаза алба, лекарите ќе користат локални стероиди или нестероидни антиинфламаторни локални креми.

Исто како и со егземата, најважното нешто кај оваа состојба е да ја одржувате кожата влажна за да спречите сува и чешање на кожата, објаснува д-р Поблете-Лопез.

Кога да се обратите на лекар за бели дамки на кожата

За да забележите меланом, треба да обрнете внимание на какви било промени на бенки, мозолчиња или модринки на телото. И додека белите сончеви дамки во нивните различни форми обично не претставуваат дополнителна опасност, доколку забележите какви било промени во тонот на вашата кожа, треба да посетите дерматолог за проценка само за да бидете безбедни.

„На секој пациент му велам да користи заштита од сонце, а би го сфатил уште посериозно доколку имате проблеми со пигментацијата. Областите без пигментни клетки се почувствителни на развој на рак на кожата“, предупредува д-р Поблете-Лопез.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

МОЕ ЗДРАВЈЕ

Истражување: „Ултрапреработената“ храна ја зголемува подложноста на болести

Јадењето „прекумерно обработена“ храна ја зголемува опасноста од развој од десетици неповолни...

МОЕ ЗДРАВЈЕ

Очите говорат за проблемите со срцето

Срцевите заболувања се една од главните причини за смрт во светот, па...

МОЕ ЗДРАВЈЕ

Намалете го ризикот од болести преку диета

Сите знаеме дека храната влијае на нашето здравје и квалитетот на животот,...

МОЕ ЗДРАВЈЕ

ИЈЗ: За седум дена пријавени 17 нови случаи на голема кашлица

Во последните седум дена, од 9 до 15 февруари се пријавени 17...