ИНФО

СПОРЕД СТАТИСТИКА: Зголем бројот на туристи и на ноќевања

Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во мај годинава изнесувал 100.977, од кои 29.4% се домашни, а 70.6% се странски туристи.

Бројот на ноќевањата во мај 2023 година изнесувал 199 984, од кои 31.4 % се од домашните туристи, а 68.6% од странските.

Во периодот јануари – мај годинава, во однос на истиот период лани, бројот на туристите е зголемен за 29.4%. Кај домашните туристи има зголемување за 4.8%, а кај странските за 45.9%.

Бројот на ноќевањата, пак, е зголемен за 18.6%, и тоа кај домашните туристи за 0.6 %, а кај странските за 31.9%.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

ИНФО

Гази Баба почна со изградба на трибина во дворот на ООУ Наум Охридски

– Општина Гази Баба почна со изградба на трибина во дворот на...

ИНФО

Утре протестен марш на Здружение на Украинците во Македонија

Здружение на Украинците во Македонија „Лесја Украинка“ на 24 февруари (сабота), со...

ИНФО

Викендов зголемена облачност, засилен ветер и слаб дожд

За време на викендов ќе има зголемена облачност со локален слаб дожд...

ИНФО

Скопско кафуле сите пари од еспресото ќе ги донира за Леонид

Кафуле во Скопје денес нема да го наплаќа кафето, односно сите пари...