РИТАМ НА ГРАДОТ

Промоција на романот „Записите на црвот Смолински“ од Азем Делиу во МКЦ

Во Младинскиот културен центар во Скопје денеска ќе се одржи промоција на романот „Записите на црвот Смолински“ од младиот косовски автор Азем Делиу, кој деновиве излезе од печат во издание на Перун Артис од Битола. Преводот од албански јазик е на Јордана Шемко Георгиевска.

Книгата е за познатиот полски писател Пјотр Смолински кој го посетува Косово по војната, во неа е прикажуван судирот на идентитетите и менталитетот. Влијанието на религијата, национализмот во секојдневниот живот.

Романот е преведена на неколку светски јазици и беше во потесниот избор за наградата за литература на Европската унија.

Изданието е помогнато од Регионалната мрежа за културна разноликост READ.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

РИТАМ НА ГРАДОТ

Изложба на студентите од Факултетот за ликовни уметности Скопје

Вечерва од 19.00 часот во „Сули ан“ Скопје ќе се отвори изложба со...

РИТАМ НА ГРАДОТ

„Candlelight“ – концерт под свеќи на Профундус и виолинист Марио Хосен во Филхармонијата

Илјадници свеќи ќе ја осветлат сцената на Филхармонијата на која вечер во...

РИТАМ НА ГРАДОТ

Улични живи статуи и музика во понеделник во центарот на Скопје

Идниот понеделник, 15 април со почеток од 18:30ч. на улица Македонија во центарот...

РИТАМ НА ГРАДОТ

Илјадници свеќи на сцената на Филхармонија овој петок за премиерното издание на „Candlelight“ – концертот под свеќи

Овој петок илјадници свеќи ќе ја осветлат сцената на Македонската филхармонија на...