МАГАЗИН

ОВАА ХРАНА ЈА ПОТИСНУВА ЖЕЛБАТА ЗА ШЕЌЕР: Дневната консумација на бел шеќер е сигурен пат за разни болести

Кога сте под стрес, дали секогаш посегнувате по храна богата со бел шеќер, која обично доаѓа во комбинација со нездрави масти? Иако таквата храна, како колачи, колачи и слатки, привремено го намалуваат нивото на хормонот на стрес кортизол, тие долгорочно се многу штетни за организмот. Тоа навистина дури и не може да се нарече храна. Имено, белиот шеќер не му дава на телото никакви хранливи материи и хранливи материи, само празни калории.

Долготрајната дневна консумација на бел шеќер е сигурен пат за разни болести, како што се дебелината, дијабетес тип 2, срцеви заболувања, хипертензија и некои форми на рак.

Но, како доаѓа до нездрава желба за слатки?

Кога нивото на шеќер во крвта ќе ви падне премногу ниско, на пример затоа што сте прескокнале оброк или сте дехидрирани, таа силна желба за слатки автоматски се јавува. Примарното гориво што му треба на нашиот мозок за работа е гликозата, еден вид шеќер.

Ако мозокот не добива доволно гликоза, тој испраќа сигнал до телото да посегне по нешто слатко. И така влегувате во маѓепсан круг. Бидејќи колку повеќе јадете таква храна, толку повеќе копнеете за нив. Дознајте како да излезете од овој маѓепсан круг еднаш засекогаш.

Храна која ја потиснува желбата за шеќер

Бидејќи белиот шеќер предизвикува зависност, целосното откажување од него не е лесна задача. Но, добрата вест е дека постојат одредени намирници кои можат да ви помогнат да ја намалите, па дури и целосно да ја елиминирате желбата за слатки.

Во обид да се ослободите од оваа зависност, дури и малите промени во вашиот животен стил можат да ви помогнат, на пример, повеќе часови квалитетен сон, техники за длабоко дишење итн.

Зошто би го ризикувале вашето здравје кога сè уште можете да уживате во храната и слатките вкусови, но без бел шеќер?

Еве кои намирници можат да ви помогнат да ја потиснете желбата за слатко.

  1. Здрави масти

Покрај тоа што се многу добри за срцето и крвните садови, здравите масти, како што се омега-3 масните киселини, можат да ви помогнат да ја елиминирате желбата за бел шеќер. Храната богата со такви масти често е заситена, што го намалува ризикот од слатки грицки помеѓу оброците.

Откако ќе го исклучите шеќерот од вашата исхрана, вашето тело се претвора во масти како извор на енергија. Здравите масти исто така ја поттикнуваат апсорпцијата на витамините А, Д, Е и К, кои исто така се неопходни за целокупното здравје. Јаткастите плодови, како што се бадемите, оревите, ф’стаците и пеканот, потоа авокадото, семките од чиа и кокосот и маслиновото масло се меѓу намирниците кои се богати со здрави масни киселини.

  1. Храна богата со протеини

Со јадење храна богата со протеини, можете да го балансирате нивото на шеќер во крвта. Откако ќе јадете таква храна, вашето тело побавно го апсорбира шеќерот, така што нема ризик од нагли скокови на гликозата во крвта. И тоа може да помогне да се намали вашата желба за бел шеќер.

На пример, леќата, гравот, грашокот и наутот, храната од соја, како што се сејтанот, тофуто и темпехот и псевдожитарките, како што се амарант и киноа. Збогатете ги вашите јадења со семе од коноп и хранлив или јадлив квасец.

  1. Кисела храна

Природно киселата храна исто така може да ја намали желбата за шеќер. Таквата храна вклучува, на пример, кисела зелка, кимчи и друга ферментирана храна. Ферментираната храна е веќе богата со пробиотици, кои се и одлични сојузници во напорите еднаш засекогаш да се ослободите од слатките.

Во вашите напори да го елиминирате или барем да го намалите белиот шеќер, може да ви помогне и конзумирањето обична вода збогатена со свежо исцеден сок од лимон.

  1. Храна богата со растителни влакна

Освен што одлично ја стимулира цревната перисталтика, храната богата со растворливи влакна ја намалува и нездравата желба за слатки. Тајната лежи во тоа што обезбедуваат подолго чувство на ситост и го стабилизираат нивото на шеќер во крвта.

Консумирајте јаткасти плодови, ленено семе, моркови, бобинки, грав, брокула, јаболка, сушено овошје што е можно почесто.

  1. Пробиотици

Пробиотиците се добри бактерии кои помагаат да се воспостави здрава рамнотежа во цревната микрофлора. Со консумирање на храна богата со пробиотици, може значително да го намалите присуството на габата Кандида албиканс, која се храни со бел шеќер.

Што друго предизвикува желба за шеќер

Покрај неурамнотежената исхрана, силната желба за шеќер може да биде предизвикана и од дехидрација, што значи дека треба да пиете што повеќе течност.

Но, изберете мудро и овде – пијте чиста структурирана вода, потоа природно цедени сокови, сок од алое вера, кокосова вода, вода со лимон итн. Заборавете на газираните пијалоци – тие се полни со шеќер! Дури и ако чувствувате желба за слатки, испијте две чаши вода или друг здрав напиток во мали голтки и желбата ќе ви се намали.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

МАГАЗИН

Истражувања: Некои особини и одлики се наследуваат главно од мајката

Повеќето човечки особини се полигенски, што значи дека тие се одредени со...

МАГАЗИН

Црната боја – признак за привлечност, интелигенција, самодоверба, црвената асоцира на ароганција

Моќта на бојата на облеката што се носи е потврдена со истражување...

МАГАЗИН

„Чет-ГПТ 4о“ со најбрз превод досега

Новата верзија „Чет-ГПТ 4о“ е достапна за јавноста од пред неколку дена,...

МАГАЗИН

Морската сол делотворна против мрсна коса

Проблемот со мрсна коса е предизвикан од акумулацијата на тн. Себум –...