АКТУЕЛНО

На палете оган и не фрлајте догорчиња, апелираат од „Паркови и зеленило“

Да не се пали оган на отворено и да се внимава каде се фрлаат отпушоци, апелираат од ЈП „Паркови и зеленило“. Деновиве Скопје го зафатија високите температури и до 40 степени кои носат зголемена опасност од настанување на пожари на отворен простор.

„Со цел да се спречат несакани последици апелираме да не се пали оган на отворен простор, да не се фрлаат пластични и стаклени шишиња, да не се врши палење на отпад и друг горлив материјал и да не се фрлаат отпушоци од цигари и догорчиња“, велат од „Паркови и зеленило“.

Доколку се забележи пожар може да пријавите на бројо 19- Противпожарна бригада, на 112 во Центарот за управување со кризи, или на 070 268-936, дежурниот број на ЈП „Паркови и зеленил“.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

АКТУЕЛНО

Новогодишна еуфорија во април, Арсовска уште од сега не спрема за идниот дочек на Нова година

Новогодишна еуфорија во април месец сеуште може да се забележи во главниот...

АКТУЕЛНО

Вечерва мултимедиајлен настан „Танец во фокусот“ во Кинотека

Вечерва во Кинотека на Македонија во 19 часот, ќе се одржи мултимедиајлен...

АКТУЕЛНО

Започна реконструирањето на тротоарот на улицата „Народен фронт“ во Центар

Општинските служби го започнаа реконструирањето на тротоарот на улицата „Народен фронт“ во...

АКТУЕЛНО

„Лајка“ ќе организира макенбал за кучиња во Градски парк

ЈП „Лајка“ во недела во Градски парк во Скопје ќе организира маскенбал...