АКТУЕЛНО

Градските советници на СДСМ бараат сите јавни претпријатија да се вклучат за решавање на проблемот со сметот

Советот на Град Скопје задутре ќе одржи вонредна седница по барање на советниците од коалицијата предводена од СДСМ. Едно од мерките што ќе ги предложат за решавање на проблемот со сметот во градот е вклучување на сите претпријатија.

„Во рамки на своите надлежности и во име на граѓаните Советот има обврска да дискутира за актуелната состојба во ЈП „Комунална хигиена”, а СДСМ ќе предложи и мерки и активности за итно дејствување на градот. Со сиот свој човечки потенцијал, а потоа и со онаа механизација со која располагаат јавните претпријатија да се вклучат во чистењето за што поскоро целосно да се расчисти ѓубрето во Скопје и состојбата да се врати во нормала, истакна во изјава за медиумите советничката од редовите на СДСМ“, Љубица Јанчева.

Според неа, оваа мерка ќе овозможи ЈП „Комунална хигиена“ брзо да се врати во секојдневниот работен тек, а ќе превенира и во иднина да не се случува повторно ваков хаос.

Јанчева рече дека очекувааат поддршка од сите советнички групи, вклучително и од мнозинството во Советот од ВМРО ДПМНЕ.

„Советот има механизми што треба да ги искористи во интерес на граѓаните и во интерес на Скопје, и во оваа насока очекуваме одговорност од сите советници“, додаде Јанчева.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

АКТУЕЛНО

Со индекс на загаденост 161, воздухот во Скопје е оценет како „нездрав“

Во главниот град  се измерени 161 микрограми на кубен метар ПМ 2,5...

АКТУЕЛНО

Повторно евтина дневна тарифа на струјата за домаќинствата

Домаќинствата почнувајќи од денеска во периодот од 13 до 15 часот повторно...

АКТУЕЛНО

По 60 години се испитуваат магистралните цевководи за Скопје

Градоначалничката Данела Арсовска, како што стои во соопштението, ја промовирала изработката на...

АКТУЕЛНО

Традиционално осветлување на Новогодишната елка во Скопје Сити Мол

Влезете во светот на чудата во Скопје Сити Мол овој декември. Во 18:30...