ГАСТРО

ИДЕЈА НА СИНЏИР РЕСТОРАНИ: Направена пица „против комарци“

Летото е синоним за одмор, долги седенки и закуски надвор навечер, но според многумина, тоа е и сезона на едно од најдосадните суштества нa светот – комарците.

Затоа, синџирoт ресторани „Пица пица“ (Pizza Pizza) со седиште во Торонто, Онтарио, Канада, осмисли пица „против комарци“… Важно за напоменување – „Buzz Off Pizza“ не е зачинета со средства против инсекти. Но, за вкусот ќе мора да се има добро извежбан стомак.

„Долгите викенди се важни, а Канаѓаните знаат дека комарците може да ја расипат забавата. „Buzz Off Pizza“ е одличен начин да се осигурате дека сите ќе имаат одличен викенд и гозби со пица… Освен комарците!“, изјави Адријан Фуоко, потпретседател за маркетинг на „Пица пица“.

Рецептот содржи лук, домати, лути пиперки и кромид, состојки што е познато дека ги одвраќаат комарците.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

ГАСТРО

ЕУ им додели на турските маслинки „Милас“ ознака за заштитено потекло

Европската комисија им додели ознака за заштитено потекло на турските маслинки „Милас...

ГАСТРО

УЖИВАЊЕ ВО ХРАНАТА: Еден Французин дневно поминува 73 минути на маса за јадење

Французите се „прваци“ за најдолго уживање во храната, оброкот и трпезата. Веднаш...

ГАСТРО

Изработена гастрономска карта и гастрономски водич за традиционални специјалитети

Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот (АППТ) изработи гастрономска карта и...

ГАСТРО

Освежителна салата со лубеница

Новиот летен хит – салата од лубеница, краставица, кромид и „фета“ сирење...