АКТУЕЛНО

Градоначалниците спремаат кривична за Арсовска

Градоначалниците на скопските општини планирааат да поднесат кривична пријава против градоначалничката Данела Арсовска.

Тие после денешниот вонреден состанок на Скопскиот плански регион рекоа дека Арсовска го загрозува здравјето на граѓаните со тоа што не го чисти ѓубрето ниту пак ги пушта општинските камиони на Дрисла.

„Бараме разумност од грдоначалничката Арсовска да ги пушти камионите да го депонирааат отпадот и да продолжат со чистење на градот. Во лето и температури што стигнуваат до 40 степени постои опасност да се шират заразни болести, а за тоа одговорна е биде градоначалничата. Не е точно дека немаме договори како што вели директорот, ние секој месец плаќаме за депонирање на отпадот“, рече градоначалникотна општина Аеродром, Тимчо Муцунски.

Камионите на општините се уште не се пуштаат да влезат во Дрисла и да го фрлат ѓубрето, туку стојат пред капијата.

Тие побараа Арсовска за 48 часа да го реши проблемот со ѓубрето на улиците оти како што рекоа тие немааат доволно капацитети за да го исчистат цел град. Побарааа градот бидејки е неспособен да ја одржува хигиената да им ја додели целата меганизација на ЈП Комунсална хигиена на општините и тие да чистат.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Препорачуваме

Related Articles

АКТУЕЛНО

Шахот ги освои учениците од Кисела Вода

Шаховскиот Сојуз на Град Скопје, месецов, ги заврши квалификационите училишни натпревари во...

АКТУЕЛНО

Оперската претстава „Севилскиот бербер“ од Џоакино Росини на 2 март во НОБ

На 2 март со почеток во 20.00 часот во Националната опера и...

АКТУЕЛНО

Саем на мебел во Скопје од 20 до 24 март

Од 20 до 24 март во спортскиот центар „Борис Трајковски“ во Скопје...

АКТУЕЛНО

Герасимовски: Комерцијална банка донираше имот на Општина Центар за изградба на јавна зелена површина

По барање на Општина Центар, Комерцијална банка донираше имот за изградба на...