СЦЕНА

СКОПСКО ЛЕТО: Концерт на грчката виолинистка Папаматеу и германскиот пијанист Мачке

Денеска на Скопско лето ќе настапат грчката виолинистка Данае Папаматеу и германскиот пијанист Уве Мачке. Концертот ќе се одржи во фоајето на Националната опера и балет во 20:30 часот. На програмата се дела и од грчки композитори.

Роден во Берлин, Мачке повеќе од 20 години предава пијано на Универзитетот Македонија во Солун.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

СЦЕНА

Викендов „Златно Славејче“ во Филхармонија, гостува познатиот рапер Пајак

Претстојниот викенд во Скопје ќе се одржи годинешното издание на реномираниот детски...

СЦЕНА

Омаж за Каталин Ладик и претставата „Слугинки“ вечерва на МОТ

Претставата „Слугинки“ во продукција на Турскиот театар во Скопје вечерва ќе биде...

СЦЕНА

Десетици театарски настани, претстави, предавања и промоции на 48 издание на Младиот отворен театар – МОТ

МКЦ го најавува 48-то издание на Млад отворен театар – МОТ, од...

СЦЕНА

Почна „Скомрахи 2023“, на програмата 25 филма и седум студентски пиеси

Со краткиот филм „Тага“ во режија на Тина Величковиќ и дипломската театарска...