МОЕ ЗДРАВЈЕ

МОЖЕ ДА БИДЕ МНОГУ ОПАСНО: Зошто прекумерното пиењето вода не е добро

Се препорачува да се пијат 8 до 10 чаши вода дневно, но пречекорувањето на оваа граница може да доведе до отекување на клетките во телото и бројни проблеми како и компликации.

Постојано слушаме дека за правилно функционирање на нашиот организам потребно е да пиеме доволно вода. Но, експертите предупредуваат дека прекумерната хидратација може да биде исто толку опасна како и дехидрацијата. Сигурно е добро ако сте меѓу оние кои се грижат за правилна хидратација на телото, особено во летните месеци, но како што е важно да се внимава да не се дехидрира, подеднакво е важно да се внимава да не се претера.

„Под одредени околности, пиењето премногу вода може да предизвика екстремна болест, па дури и смрт. Хипонатремијата, понекогаш наречена „труење со вода“, предизвикува ненормално ниско ниво на натриум и други електролити во крвотокот, што може да доведе до сериозни здравствени проблеми како што се напади, кома, а во ретки случаи може да биде и фатална“, објаснува урологот, Остин ДеРоза.

Идејата дека треба да пиеме само вода и дека не можеме да пиеме многу од неа е еден од најчестите здравствени митови.

Тоа е многу опасен мит бидејќи а тоа може да има сериозни последици, вели Џенифер Кодл, лекар за семејна медицина и вонреден професор на Факултетот за остеопатска медицина на Универзитетот Роуан во Њу Џерси.

Никогаш не излегувајте од дома без шише вода

„Ако по цел ден носите шише со вода и веднаш го наполните кога ќе се потроши, можеби пиете премногу вода. Постојаното додавање вода во вашето тело може да резултира со ниски нивоа на натриум во крвта, што, според Клиниката Мајо, може да предизвика отекување на клетките на вашето тело. Ова може да стане особено опасно кога вашиот мозок ќе почне да отекува“, според д-р Тамара Хју-Батлер, професорка по наука за вежбање на Универзитетот Оукланд во Рочестер.

„Вашиот мозок може да отече само околу осум до 10 проценти пред да стигне до черепот и да го истурка вашето мозочно стебло“, вели Хју-Батлер.

Имате мачна главоболка

Главоболката може да биде знак или за прекумерна хидратација или дехидрација. Кога пиете премногу вода, концентрацијата на сол во крвта се намалува, што предизвикува отекување на клетките во органите на вашето тело. Ова повторно може да влијае на мозокот. Размислете за тоа на овој начин: Кога пиете премногу вода, вашиот мозок всушност расте и го притиска вашиот череп. Овој дополнителен притисок може да предизвика мачна главоболка и посериозни здравствени проблеми, како што се оштетување на мозокот и проблеми со дишењето.

Ја губите желбата за мокрење

Уринарната контрола е вештина која се учи во раното детство. Меѓутоа, ако постојано го преполнувате мочниот меур и не пиете премногу или ја задржувате урината предолго, можете да ја „одвежбате“ вештината, вели д-р ДеРоза. Ова може да ви го отежне чувството кога треба да уринирате, или може да се чувствувате како да треба да одите дури и кога не го правите тоа.

Вода пиете и кога не сте жедни

„Најдобар начин да знаете дали на вашето тело му треба повеќе вода е да станете свесни за чувството на жед. Нашите тела се програмирани да се борат со дехидрација бидејќи отсекогаш сме живееле во страв од недостаток или недостаток. Ги имаме сите овие вградени механизми кои не штитат, а жедта е индивидуален индикатор на секое тело што му дава до знаење кога му треба повеќе“, вели Хју-Батлер.

Урина која личи на вода

„Ако пиете здрава количина на вода, бојата на урината треба да биде сламена до бистра жолта. Мит е дека чистата урина е најздравиот знак за хидратација – всушност, безбојната урина е јасен знак дека пиете премногу вода. Старото правило е да пиете осум до десет чаши вода дневно. Сепак, колку вода ви треба навистина зависи од вашата висина, тежина, возраст, ниво на активност, здравствена состојба и временски услови“, вели д-р Кодл.

Често уринирате, вклучително и ноќе

„Ако уринирате повеќе од 10 пати на ден, можеби пиете повеќе вода отколку што му е потребно на вашето тело. Будењето повеќе од еднаш во текот на ноќта за да уринира е уште еден предупредувачки знак за прекумерна хидратација“, вели д-р ДеРоза.

Постојат многу други можни причини за често мокрење, вклучувајќи хиперактивен мочен меур или премногу кофеин. Значи, ако внесот на вода е во рамките на нормалата, но сепак уринирате секој час, време е да разговарате со вашиот лекар.

Повраќате, имате дијареа или гадење

„Симптомите на прекумерна хидратација се многу слични на оние на дехидрација. Кога пиете премногу вода, вашите бубрези достигнуваат точка каде што не можат да се ослободат од вишокот течност. Ова води до задржување на водата во телото“, објаснува Хју-Батлер.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Препорачуваме

Related Articles

МОЕ ЗДРАВЈЕ

Лекарите препорачуваат: Не повеќе од 0,5 литри пиво на ден

Според анализа на неколку научни трудови со фокус на пивото, ниту една...

МОЕ ЗДРАВЈЕ

Намирници за поздрав појадок за лица со над 40 години

Здравата исхрана е важна за управување со тежината. A пак, појадокот, во...

МОЕ ЗДРАВЈЕ

Совети околу тироидната жлезда

Тироидната жлезда е одговорна за лачењето хормони коишто регулираат многу од витални...

МОЕ ЗДРАВЈЕ

Зошто е добро да се пие сок од пченица?

Ако некогаш сте пиеле светло зелен сок или смути, голема е веројатноста...