АКТУЕЛНО

Награда и стипендија за Марио кој освои бронзен медал на специјалните олимписки игри

Марио Мицковски освои бронзен медал на Специјалните олимписки игри што се одржуваат во Берлин. Мицковски го освои третото место во 100 метри пливање слободен стил.

Општина Бутел обезбеди парична награда во висина од 60.000 денари и највисока месечна спортска стипендија од прва категорија во висина од 12.000 денари.

„Марио е најпозитивното и најмило дете што сум го сретнал, тој е јасен пример дека спортот го разубавува животот, Марио често не носи во димензии каде што сме биле убедени дека не можеме да стигнеме. Упорноста и храброто срце на Марио буткаат големи препреки, ја прават Македонија горда и директно допринесуваат Општина Бутел да остане најспортскта општина во државата“, објави градоначалникот на Општина Бутел, Дарко Костовски.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

АКТУЕЛНО

ПОЦ: Санкционирани 191 непрописно паркирано возила

ЈП „Паркинзи на Општина Центар“ и Општина Центар, во соработка со Сообраќајната...

АКТУЕЛНО

Десет приказни за времето, луѓето и прекинатите врски

Уличниот фестивал “Статуафест – Прекинати врски/Broken relationship”, изминатите три дена ја размрда...

АКТУЕЛНО

Уметничка акција за проблемот со јавните тоалети во Скопје

Уметникот Озбек Ајваз кај фонтаната вчера во Градскиот парк во Скопје, го...

АКТУЕЛНО

Стопанска Триоги триатлон трка во Скопје, утре ќе има посебен режим на сообраќајот

Вкупно 300 учесници од шест земји се пријавени за 4. Стопанска Триоги...