ИНФО

ЛАЈКА: Третирани 110 бездомни кучиња, вдомени 39 и едно евтаназирано

Минатиот месец во јавното претпријатие „Лајка“ хуманиот третман го поминале 110 кучиња. Од нив 80 биле заловени од заловувачките тимови на претпријатието, а 12 биле донесени од граѓани.

„Среќно се вдомија 39 кучиња, а 48 беа вратени на матичната локација. За жал, евтаназирано беше едно куче кое беше терминално болно и во лоша здравствена состојба“, нагласуваат од ЈП „Лајка“.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

ИНФО

Решен децениски проблем со безбедноста на сообраќајот на улицата ,,Наум Наумовски Борче”

Општина Центар ја отстрани рампата на улицата „Наум Наумовски Борче” кај хотел...

ИНФО

Санкционирани 129 возачи во Скопје

На територија на град Скопје вчера се изречени вкупно 129 мерки, меѓу...

ИНФО

Голем Хепенинг во сабота во парк на Франкофонија

Општина Центар организира хуманитарен концерт со цел собирање срества за лекување на Кара...

ИНФО

„Халкбанк“ организира работилници во рамки на иницијативата Прајслес планет

Во рамки на глобалната зелена иницијатива на „Мастеркард“, „Прајслес планет“, „Халкбанк“ АД...