МАГАЗИН

Зошто е добро да јадете смокви

Смоквите растат во повеќето медитерански земји и се неизбежна глетка во цела Далмација. Всушност, тоа не може да биде подобра вест бидејќи – нивната сезона доаѓа наскоро, сите патишта водат кон море, а не само што се вкусни туку и исклучително здрави.

Ова вкусно овошје е богато со фитонутриенти, витамини и антиоксиданси, а содржи и малку калории. На 100 грама овошје има 60 калории, главно природни шеќери. Полни се со железо, фосфор, калиум, калциум, магнезиум, витамини Б6, Е, Ц, А и бета-каротин.

Здравствени придобивки

Конзумирањето на овие плодови го регулира крвниот притисок бидејќи се богати со калиум и магнезиум. Причината за високиот крвен притисок е нерамнотежа на натриум и калиум – премногу натриум, премалку калиум – што смоквите успешно го решаваат. Тие генерално имаат поволно влијание врз кардиоваскуларното здравје бидејќи, бидејќи се богати со полифеноли со силна антиоксидантна активност, ја спречуваат атеросклерозата.

Смоквите го негуваат лицето и третираат убоди од инсекти

Високото ниво на влакна може да промовира губење на тежината Смоквите исто така содржат текин, антиоксидантна состојка која го намалува нивото на холестерол во крвта. Нерастворливите влакна ќе помогнат при редовното празнење на дебелото црево, бидејќи тие ја врзуваат водата, што е исто така форма на превенција од рак на дебелото црево. Само пет смокви дневно обезбедуваат повеќе од 20 проценти од препорачаната дневна количина на влакна.

Придобивки без потрошувачка

Смоквите се стар, добро познат лек за пченка и брадавици. За пченка, ќе ви помогне ако на заболеното место ставите свежа исечена смоква во текот на ноќта. Повторете ја постапката неколку дена по ред. За отстранување на брадавиците ќе ви послужи млекото во плодот и гранчињата од незрела смоква. Нанесете ја на брадавицата еднаш дневно и повторувајте ја постапката неколку дена по ред.

На што да внимавате:

  • Иако се многу здрави, некои луѓе може да бидат алергични.Исто така, тие имаат лаксативно дејство, па ограничете го внесот.
  • Поради фактот што содржат витамин К, кој учествува во процесот на згрутчување на крвта, не се препорачува прекумерно внесување на луѓе кои земаат лекови за разредување на крвта.
  • Дијабетичарите исто така треба да внимаваат на количината поради високата содржина на шеќер. Но, листовите смокви се друга приказна. Имено, чајот направен од листовите, доколку се пие секое утро, може да ја намали потребата за инсулин.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

МАГАЗИН

Пластика од целулоза за поздрава животна средина

Идејата за биопластика не е нова – веќе некое време, еколошки ориентирани...

МАГАЗИН

Дали замените за месо од растително потекло се навистина подобри за срцето од опциите за месо?

Како што замените за месо од растително потекло стануваат се попопуларни, истражувачите...

МАГАЗИН

Запален олимпискиот оган за ЛОИ „Париз 2024“

Денес беше запален олимпискиот оган за 33-те Летни Летни олимписки игри „Париз...

МАГАЗИН

Разновидна исхрана за правилен развој на детскиот мозок

Храната што децата ја јадат влијае на нивниот развој, но и на...