СЦЕНА

ВО МУЗЕЈ НА ГРАД СКОПЈЕ: Изложба на дела од сликарот Родољуб Атанасов

Изложба со најновите дела од реномираниот македонски сликар Родољуб Анастасов „ВИЗИИ-Глава полна со луѓе“ ќе биде отворена денеска во Музејот на град Скопје.

„Извонредниот портретист од својот мемориски трезор изнедри повеќе од 200 портрети, насликани во периодот 2016-2022 година. Повелете во Музеј на град Скопје, заедно да уживаме во овие ремек-дела“, велат организаторите на изложбата. 

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

СЦЕНА

Премиера на престава за млади „Адамс Фемили“ во Албанскиот театар за деца и млади

Во НУ Албански театар за деца и млади во Скопје утре вечер...

СЦЕНА

Операта „Валкира“ утре во НОБ – прво спектакуларно издание на Вагнер

Во изведба на гостите од Софиската опера и балет, утре за првпат...

СЦЕНА

Танцова претстава, филмска претпремиера, изложби за 50 години јубилеј на Францускиот институт во Скопје

Францускиот институт во Скопје годинава слави пет децении од своето основање и...

СЦЕНА

Мурад Мерзуки, кореографот на церемонијата на отворање на Олимписките игри 2024 со перформанс во Скопје

Францускиот институт во Скопје и „Танц фест“, по повод отворањето на прославата...