МАГАЗИН

Трикови како полесно да запамтите имиња кога запознавате нови луѓе

Секој се чувствува непријатно кога не го памти името на соговорникот и по неколку пати треба да го прашува како се вика. Но, стручњаците за памтење велат дека постојат трикови кои ќе ви помогнат да ја избегнете оваа ситуација. Познатиот тренер за памтење Џим Квик дава совети како полесно да запамтите имиња.

За да го запамтите името повторете си ги овие работи:

-сакам да искажам почит кон тој човек

-сакам да стекнам нов пријател

-сакам тој човек да ме поврзе со други луѓе

Секако меморијата ја подобруваат и додатоци во исхраната како витаминот Б12 и омега3.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

МАГАЗИН

Истражувања: Некои особини и одлики се наследуваат главно од мајката

Повеќето човечки особини се полигенски, што значи дека тие се одредени со...

МАГАЗИН

Црната боја – признак за привлечност, интелигенција, самодоверба, црвената асоцира на ароганција

Моќта на бојата на облеката што се носи е потврдена со истражување...

МАГАЗИН

„Чет-ГПТ 4о“ со најбрз превод досега

Новата верзија „Чет-ГПТ 4о“ е достапна за јавноста од пред неколку дена,...

МАГАЗИН

Морската сол делотворна против мрсна коса

Проблемот со мрсна коса е предизвикан од акумулацијата на тн. Себум –...