АКТУЕЛНО

За 4 години од „Мој ДДВ“ кај граѓаните вратени 6.6 милијарди денари

За четири години откако Владата ја воведе мерката за повраток на ДДВ „Мој ДДВ“ кај граѓаните вратени се 6,6 милијарди денари. Марката ја користат над половина милион граѓани.

Од оваа година зголемен е лимитот на повратот од 1.800 денари на 2.100 денари за тромесечје или 8.400 денари годишно по корисник, за што се обезбедени средства во буџетот.

Само за првите три месеци од годинава е реализиран поврат на пари кај граѓаните од над 1,2 милијарди денари.

Со „Мој ДДВ” како што велат од Владата се враќаат пари кај граѓаните и се намалува сивата економија.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

АКТУЕЛНО

Стопанска Триоги триатлон трка во Скопје, утре ќе има посебен режим на сообраќајот

Вкупно 300 учесници од шест земји се пријавени за 4. Стопанска Триоги...

АКТУЕЛНО

Скопје деветта година дел од „The Distinguished Gentlmens Ride“

Урбаните моторџии традиционално и годинава за утре го имаат закажано хуманитарното дефиле...

АКТУЕЛНО

Францускиот институт со прва дигитална интерактивна изложба во Ист гејт мол

Францускиот институт во Скопје , во рамките на одбележувањето на 50-годишнината на постоењето...

АКТУЕЛНО

Денес, бесплатен влез во музеите

На овој ден музеите во земјата традиционално ги отворат своите врати и...