МОЕ ЗДРАВЈЕ

Како јадењето доцна навечер влијае врз здравјето

Пред да резервирате вечера или да се упатите до фрижидерот за ужина, можеби ќе сакате да размислите за влијанието што може да го има јадењето доцна навечер врз вашето тело. Гастроентеролог објаснува за една неодамнешна студија која покажа дека јадењето оброци доцна навечер може да го зголеми ризикот од дебелина.

Една неодамнешна студија објавена во списанието за истражување „Cell Metabolism“ покажа дека јадењето подоцна во текот на денот резултира со зголемен глад и намалување на лептин – хормон кој прави да се чувствувате сити – и може да придонесе за зголемување на телесната тежина.

„Во студијата учествувале 16 лица. Секој учесник консумирал ист број калории – но едната група јадела оброци порано во текот на денот, додека другата јадела оброци подоцна, со вечера поблиску до спиење. И покрај тоа што беше мала студија, 16-те луѓе беа проучувани во лабораторија, што ја зголемува нејзината важност“, вели д-р Њубери.

Д-р Њубери раскажува како јадењето доцна може да влијае на телото и потенцијално да доведе до консумирање повеќе калории во текот на денот.

Кои беа некои од клучните резултати од оваа студија?

Д-р Њубери: Студијата ги разгледа согорувањето на калории, знаците за глад и перцепцијата на глад, а она што го откри е дека луѓето кои јаделе доцна навечер имаат тенденција да имаат зголемени сигнали за глад и помалку согоруваат калории. Иако студијата беше премала за да се донесат широки заклучоци, таа сугерира дека јадењето доцна во ноќта може да доведе до ненамерно зголемување на телесната тежина или да ги попречи обидите за слабеење.

Сигурно знаеме дека кога одиме на спиење, метаболизмот се забавува. И ако јадете доцна навечер, би било логично да согорите помалку од калориите што сте ги изеле. Затоа, веројатно не е најдоброто нешто за некој што се обидува да изгуби тежина, да јаде доцна навечер.

Студијата забележала намалување на нивото на лептин хормон во групата која јадела подоцна во текот на денот. Каква улога игра лептинот во нашите тела кога станува збор за јадење?

Регулирањето на гладот и ситоста е сложено. И тоа е поврзано со порастот и падот на специфичните хормони, вклучително и лептин и грелин.

Грелинот е хормонот што ве прави гладни – го прави стомакот да ржи. Лептинот е хормон кој прави да се чувствувате сити. Значи, ако имате намалено ниво на лептин, можеби нема да се чувствувате сити колку што треба – дури и кога вашето тело има внесено соодветен број калории.

Дали постои идеален распоред за јадење што би функционирал за секого? Има ли одредени периоди од денот кои се поидеални за оброци?

Во идеален свет, повеќето луѓе се чувствуваат најдобро кога јадат порано во текот на денот. Кога јадете доцна навечер, вашето тело е поттикнато да лачи стомачна киселина и дигестивни ензими за да помогне во разградувањето на тој оброк. Кога овој процес ќе започне пред да легнете и да заспиете, може да развиете дигестивни проблеми. Голем број студии покажуваат дека има  големено лачење на гастрична киселина откако ќе легнете за кревет, а тоа ќе предизвика повеќе иритација на хранопроводникот, горушица и непријатност. Може да согорите и помалку од калориите што сте ги потрошиле бидејќи метаболичката стапка се забавува.

Но, важно е да се напомене дека секој има различен начин на кој се чувствува кога јаде. Сепак, повеќето луѓе се чувствуваат најдобро кога јадат помали оброци во текот на денот. Не само што може да ги намали симптомите како металоиди, надуеност и гадење, туку за многу луѓе јадењето помали оброци може да им помогне и да се чувствуваат позаситени и позадоволни во текот на денот.

Дали имате совети за луѓето кои имаат тенденција да јадат подоцна во текот на ноќта?

Ако сакате да јадете подоцна во вечерните часови – особено ако страдате од гастроинтестинални нарушувања или ако се обидувате да внимавате на вашата тежина – ужината богата со протеини може да биде подобра опција од нешто со повеќе јаглени хидрати, што може да предизвика повеќе ослободување на инсулин. Некои примери се грст бадеми или парче сирење. Тие работи имаат тенденција подобро да се толерираат подоцна во вечерните часови.

Кои се начините со кои луѓето би можеле да ја спречат желбата за доцна во ноќта?

Желбата во доцните часови може да укаже на недоволно консумирање калории во текот на денот, што може да доведе до прејадување во текот на ноќта. Фокусирањето на конзумирање на редовни оброци во текот на денот кои се избалансирани (т.е. содржат протеини, масти и сложени јаглехидрати) може да ги намали овие ноќни желби.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

МОЕ ЗДРАВЈЕ

Намалете го ризикот од болести преку диета

Сите знаеме дека храната влијае на нашето здравје и квалитетот на животот,...

МОЕ ЗДРАВЈЕ

ИЈЗ: За седум дена пријавени 17 нови случаи на голема кашлица

Во последните седум дена, од 9 до 15 февруари се пријавени 17...

МОЕ ЗДРАВЈЕ

Ново истражување: Откриена причината за утринска мигрена

Гласната музика, светлите екрани, силните парфеми и силните светла можат да предизвикаат...

МОЕ ЗДРАВЈЕ

Холанѓанец собори Гинисов рекорд како пациент кој речиси 40 години живее со донирано срце

Берт Јенсен (57) од Холандија речиси 40 години живее со донирано срце...