ИНФО

Казнети 205 возачи, од нив 55 за брзо возење

Секторот за внатрешни работи Скопје вчера ден продолжи со контролите во областа на сообраќајот. На територија на град Скопје изречени се вкупно 205 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 55 санкции.

Изречени се 17 мерки за возење без возачка дозвола, три за управување возило под дејство на алкохол, осум за прекршоци што ги чинат возачи на моторцикли, две санкции за минување на црвено светло, девет за користење мобилен телефон при управување возило и три мерки за некористење сигурносен појас.

Сообраќајните контроли продолжуваат и во наредните денови. Од МВР апелираат до граѓаните да ги почитуваме сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Препорачуваме

Related Articles

ИНФО

Натпревар во прецизно слетување со едрилица

Кој ќе се обиде да лета, потоа со погледот оди кон небото,...

ИНФО

ВРЕМЕТО ДЕНЕС: Сончево и топло

Времето денес претпладне ќе биде сончево и топло со променлива облачност која...

ИНФО

Се асфалтира крак од улицата „Козле“ во Нерези

Во тек е асфалтирање на крак од улицата „Козле 3“ во населбата...

ИНФО

Стипендии „Ацо Шопов“ за студенти од втор и трет циклус

Фондацијата „Ацо Шопов – Поезија“ објавува конкурс за доделување стипендии „Ацо Шопов“ на...