ЅВЕЗДИТЕ ВЕЛАТ

МЕСЕЧИНАТА ВЛЕЗЕ ВО СКОРПИЈА: Овие 3 знаци треба да бидат внимателни

Нагласени стравови, се што не плаши се издигнува на површина.

Месечината, најбрзо подвижната планета, вчера го смени знакот и ќе влезе во водената Скорпија. Месечината во Скорпија е во знакот на нејзиниот пад, темно место каде може да се измешаат емоциите и да се нагласат стравовите, вознемиреноста, стравот за најблиските, стравот од иднината, болеста или можните непредвидени, лоши ситуации.

Поентата на овој аспект е дека од нас самите, од најмрачните и најскриените делови, можеме да извадиме на површина сè што не плаши, да си објасниме, бидејќи Меркур во Рак сега може многу добро да помине низ емоциите и да го најде тоа место на блокада, сега да се рационализира тој страв кој никогаш не е надминат.

Тајни и трансформација

Месечината во Скорпија ги истакнува нашите страсти, тајни и трансформација. Може да нè натера да ги истражиме нашите емоции подлабоко и да бидеме поотворени за исцелување и трансформација. Оваа позиција на Месечината исто така може да ја продлабочи нашата интуиција и чувствителност, правејќи нè способни да ги почувствуваме суптилните вибрации и енергии околу нас.

Сепак, Месечината во Скорпија може да донесе и предизвици. Оваа позиција може да ги зајакне чувствата на љубомора, посесивност и одмаздољубивост. Може да се појави и прекумерна емоционална реактивност и потреба за контрола. Важно е да научите како да ја канализирате оваа интензивна енергија на конструктивен начин и да најдете рамнотежа помеѓу страста и емоционалната стабилност.

Соочување со вашите стравови

Во астрологијата, Месечината ги претставува нашите емоционални потреби, инстинкти и реакции. Кога сте во Скорпија, овие карактеристики добиваат подлабока и поинтензивна димензија. Овој период може да биде поволен за длабинско истражување на нашите внатрешни процеси, соочување со нашите стравови и трансформирање на нашите емоционални модели.

Работењето на себе, на своите емоции би било најдобриот избор сега, бидејќи сега можеме да дојдеме до се што не кочи, блокира, да бидеме вистински среќни. Ова влијание најмногу ќе го почувствуваат водните знаци (Рак, Скорпија и Риби), но и сите оние кои ја имаат Месечината или Меркур и водените знаци од Зодијакот.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

ЅВЕЗДИТЕ ВЕЛАТ

Љубовен хороскоп до 2 март

Венера, планетата на љубовта, е во Водолија заедно со Марс, каде силно...

ЅВЕЗДИТЕ ВЕЛАТ

Нeделен хороскоп од 19. до 26. февруари

Пред нас е недела полна со непредвидливи настани бидејќи во Водолија се...

ЅВЕЗДИТЕ ВЕЛАТ

Месечината влезе во Бик

Месечината, најбрзо подвижната планета, моментално се наоѓа во Бик, што позитивно влијае...