МАГАЗИН

Кое куче е најгрдо во САД оваа година

Во американската сојузна држава Калифорнија се одржа традиционалниот натпревар за најгрдо куче на светот.

Ова натпреварување се одржува веќе 20 години, ја слави различноста меѓу кучињата и го поттикнува посвојувањето на оние коишто се запоставени поради нивниот изглед, поради што повеќето се во прифатилишта. Кај секое куче кое се натпреварува за титулата „најгрдо“ се истакнува она што го прави животинчето уникатно.

Така, првото место годинава му припадна на миленичето од расата кинеско ретковлакнесто куче (Chinese crested dog) по име Скутер, кое има деформитет на задните нозе. Тоа освои 1.500 долари парична награда и соодветен трофеј.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

МАГАЗИН

„Епл“ го отстрани „Телеграм“ од својата интернет-продавница за Кина

Американската технолошка корпорација „Епл“ (Apple), на барање на кинеските власти, ги отстрани...

МАГАЗИН

Пластика од целулоза за поздрава животна средина

Идејата за биопластика не е нова – веќе некое време, еколошки ориентирани...

МАГАЗИН

Дали замените за месо од растително потекло се навистина подобри за срцето од опциите за месо?

Како што замените за месо од растително потекло стануваат се попопуларни, истражувачите...

МАГАЗИН

Запален олимпискиот оган за ЛОИ „Париз 2024“

Денес беше запален олимпискиот оган за 33-те Летни Летни олимписки игри „Париз...