СЦЕНА

Изложба „Мајка Тереза од Скопје до Калкута“

Изложба насловена „Мајка Тереза од Скопје до Калкута“ од  Изет Зеќири, ректор на Универзитетот „Мајка Тереза“ во Скопје (УМТ) вечер ќе биде отворена во просториите на УМТ.

Третата по ред изложба на Зеќири опфаќа 22 уметнички дела реализирани во мозаик, а авторот ја посветил на животната дејност на скопската хуманистка Гонџа Бојаџиу – Мајка Тереза.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Препорачуваме

Related Articles

СЦЕНА

Театарската претстава „Момчето со пругасти пижами“ вечерва во МНТ

На големата сцена во Македонскиот народен театар во Скопје, вечерва со почеток...

СЦЕНА

„Кино Утро“ во Кинотека почнува на 9. јануари „Зоки Поки“

Во текот на зимскиот распуст, на почетокот на јануари, веќе традиционално Кинотеката...

СЦЕНА

Краткиот игран филм „Дали си маж“ по сценарио и режија на Ѓорче Ставрески на ‘HBO Max’

– Краткиот игран филм „Дали си маж“ по сценарио и режија на...

СЦЕНА

Викендов „Златно Славејче“ во Филхармонија, гостува познатиот рапер Пајак

Претстојниот викенд во Скопје ќе се одржи годинешното издание на реномираниот детски...