АКТУЕЛНО

Градоначалникот на Кисела Вода Ѓорѓиевски учествуваше на протестот на МПЦ пред Соборен храм

Градоначалникот на Општина Кисела Вода Орце Ѓорѓиевски попладнево беше дел од граѓаните кои протестираа против законите за матична евиденција и родова еднаквост. Градоначалникот на својот фејсбук профил објави фотографија дека заедно со семејството е на протестот пред Соборниот храм „Свети Климент Охридски“

Протестот е организиран од Македонската православна црква-Охридска архиепископија под мотото „Имаме должност“, а на него  говореше поглаварот  на МПЦ-ОА г.г. Стефан.

Mинистерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска денеска на брифинг со новинарите рече дека Законот за матична евиденција го третира родовиот идентитет, односно можноста на трансродово лице да може да ја смени ознаката во матичниот број онаму каде што се обележува родот, а Законот за родова еднаквост се фокусира на унапредување на положбата на жените во општество.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

АКТУЕЛНО

Стопанска Триоги триатлон трка во Скопје, утре ќе има посебен режим на сообраќајот

Вкупно 300 учесници од шест земји се пријавени за 4. Стопанска Триоги...

АКТУЕЛНО

Скопје деветта година дел од „The Distinguished Gentlmens Ride“

Урбаните моторџии традиционално и годинава за утре го имаат закажано хуманитарното дефиле...

АКТУЕЛНО

Францускиот институт со прва дигитална интерактивна изложба во Ист гејт мол

Францускиот институт во Скопје , во рамките на одбележувањето на 50-годишнината на постоењето...

АКТУЕЛНО

Денес, бесплатен влез во музеите

На овој ден музеите во земјата традиционално ги отворат своите врати и...