КУЛТУРА

Изложба и аукција за заштита на птиците

Во просториите на управната зграда на ПроКредит банка вечер ќе биде одржана изложба и аукција за заштита на птиците во земјава.

ПроКредит банка организираше караван изложба на уметнички фотографии под името „НЕзаштитена природа“ од ретки и уникатни птици кои живеат на територијата на С Македонија,  во соработка со фотографот Велиан Јагев, кој го  поддржува овој проект чија цел е подигнување на свеста за важноста за зачувувањето на незаштитените природни подрачја значајни за птиците и биодиверзитетот.

Собраните средства ќе бидат донирани во проекти посветени на подобрување на условите за живот на овие птици во нивните природни живеалишта.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

КУЛТУРА

Премиера на претставата „Хеда Габлер“ во Драмскиот театар

„Хеда Габлер“ работена по текст на авторот Хенрик Ибзен е новата претстава...

КУЛТУРА

„Антолог“ го одбележува јубилејот со врвна литературна понуда на Саемот на книги под слоганот „25 години Антолог е класика“

Книжевниот центар „Антолог“ со особена гордост го објавува своето учество на годинашниот...

КУЛТУРА

Велигденски концерт на „Танец“ во петок во НОБ

Во Националната опера и балет во петок, 19 април, ќе се одржи...