МОЕ ЗДРАВЈЕ

Еве што е најдобро да се јаде после тренинг за раст на мускулите и обновување на енергијата

За време на вежбањето, телото троши складирана енергија и во исто време ги оштетува мускулните ткива. За да го надоместите тоа, треба да изберете квалитетен оброк.

Вежбањето и правилната исхрана одат рака под рака. Лошиот избор на тоа што да се јаде пред и после вежбање во голема мера влијае на посакуваните резултати. Погрижете се да јадете 30 до 40 минути по тренингот. Пред да започнете со поконкретни оброци, кои треба да содржат доволно протеини и јаглехидрати, можете да јадете лесна закуска како што е овошјето.

Јадете храна богата со протеини

Мускулните ткива се составени од протеини, па затоа е важно да консумирате храна богата со протеини која ќе им помогне на вашите мускули да ги обноват овие ткива и клетки. Ова ги прави мускулите послаби, поголеми и посилни. Ако не додадете протеини во вашата исхрана, тешко ќе добиете мускули. На овој начин можете да изгубите многу чиста маса и вашите мускули ќе ослабат.

Додадете овошје во вашата исхрана

Овошјето содржи природни шеќери кои лесно се апсорбираат од телото и помагаат многу брзо да ја надополните изгубената енергија. Го прави закрепнувањето после тренинг полесно и побрзо. Овошјето содржи многу влакна, кои помагаат да се одржи здрава телесна тежина. Течностите во овошјето како што се портокалите или дињите исто така помагаат во хидратацијата на телото. Покрај тоа, тие содржат многу природни хранливи материи кои се многу важни за развојот на организмот и неговиот имунолошки систем.

Не ги заборавајте јаглехидратите

Јаглехидратите во вишок се претвораат во масти и се складираат во телото. Кога на телото му е потребна енергија, оваа маст се разградува и се претвора во гликоген, кој телото го користи како гориво. По тренингот, најголемиот дел од резервите на гликоген во телото се трошат. Јадењето јаглехидрати помага да се врати намалениот гликоген. Ова ви дава доволно енергија за да продолжите со редовно вежбање, без брзо да се заморите. Некои добри извори на јаглехидрати вклучуваат ориз, компири, леб, тестенини и многу други.

Ништо без добри масти

Истражувањата покажуваат дека мастите помагаат да се забави варењето на храната во телото. Ова му помага на вашето тело да го максимизира бројот на хранливи материи што се апсорбираат во телото. Сепак, јадете го вистинскиот тип и количина на масна храна за да избегнете зголемување на телесната тежина.

Добро хидрирај се после тренинг

За време на вежбањето, телото губи многу течност преку потење, а пиењето вода помага да се замени изгубената вода. Ако не се хидрирате добро, вашите клетки и мускули ќе изгубат вода, а најверојатно ќе изгубите тежина и енергија. Избегнувајте да пиете течности кои содржат кофеин после вежбање бидејќи тие поттекнуваат дехидрација.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

МОЕ ЗДРАВЈЕ

Борбата против стресот почнува од исхраната: Намирници кои треба да ги вклучите во вашите оброци

Иако постојат многу совети како да си помогнеме себеси да се избориме...

МОЕ ЗДРАВЈЕ

3 видови на анксиозност и како да се справите со нив

Анксиозноста е најчестото ментално нарушување. Секој од нас доживеал анксиозност во одреден...

МОЕ ЗДРАВЈЕ

Кој треба да избегнува чај од камилица

Одредени студии укажуваат на ризик од спонтан абортус или предвремено породување доколку...

МОЕ ЗДРАВЈЕ

Напивки благотворни против анемија

Најчеста причина за анемија (слабокрвност) е недостигот од железо. Без него, човековото...