АКТУЕЛНО

Сред лето Општина Аеродром спроведува анкета за новата верзија на спорниот план за Лисиче

Од 3 до 10 јули ќе трае јавната анкета на новата верзија на Деталниот урбаниситички план JИ09 блок 09.01 за населбата Лисиче. Планот ќе биде изложен во просториите на основното училиште Димитар Македонски, а јавна презентација ќе се одржи на 5 јули.

Тоа значи дека граѓаните ќе треба да ги доставуваат своите забелешки сред лето и период кога почнуваат годишните одмори.

„Анкетните листови за учество во јавната анкета ќе се наоѓаат во просториите на училиштето. Во определениот рок заинтересираните правни и физички лица можат да достават забелешки и предлози по предлог на планот, во електронска форма преку информацискиот систем е-урбанизам или во писмена форма“, се вели во објавата.

Информацијата дека планот ќе биде ставен на јавна анкета е објавен само на веб страната на Општината.

Жителите на Лисиче завчера втор пат протестираа против ДУП-от за населбата кој предвидува нови згради и бетонизација на овој дел од градот.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Препорачуваме

Related Articles

АКТУЕЛНО

Герасимовски: Парк на Франкофонија добива паметно осветлување

Од Паркот на Франкофонијата започна инсталирањето на Тип 3 светилките кои се...

АКТУЕЛНО

Од денес секој четврток „И јас сум на Водно“

Почнувајќи од овој четврток, од 19 до 23 часот, планинарско-спортскиот клуб „Н2О“...

АКТУЕЛНО

Испратете разгледница со мирис: Франција со поштенски марки кои мирисаат на багети

Франција во полн ек се подготвува за претстојните Олимписки игри, погрижувајќи се...

АКТУЕЛНО

„Девијантно Девојачко“ на Клелија во Бруталиск

Во склоп на Skopje Pride Weekend, Клелија, трансдисциплинарна дизајнерка од Скопје која...