МОЕ ЗДРАВЈЕ

Зошто никогаш не треба да останете долго во влажен костим за капење

Adorable woman with dark hair holding cocktail and making selfie. Outdoor shot of beautiful girls chilling in pool and posing for photo.

Летото е официјално тука, а какви и да се вашите планови за сезоната, веројатно ќе поминете неколку дена покрај базен или на плажа за да се опуштите и разладите.

Најверојатно поголемиот дел од денот го поминувате во и надвор од водата, останувајќи во влажен костим за капење после капењето и чекајќи самиот да се исуши од топлото сонце. Но, дамите мора да бидат внимателни бидејќи влажниот костим за капење може да ја наруши рамнотежата на вагината.

„Здравјето на вагината се постигнува со рамнотежа помеѓу различни бактерии. Овие микроорганизми живеат во хармонија и помагаат во одржување на здрава вагина“, велат гинеколозите. Сепак, сè што ја нарушува оваа рамнотежа има потенцијал да предизвика локална инфекција. Со други зборови, вашиот влажен костим за капење може да биде совршено почва за болести како што се габични или инфекции на уринарниот тракт.

Габите напредуваат во топли, влажни услови – токму онаа средина што ја создава вашиот влажен костим за капење. Исто така, постои голема шанса за габична инфекција по пливање во базен во споредба со море, поради хемикалии како што е хлорот. Како што хлорот ги убива лошите бактерии во базенот, исто така може да ги убие и добрите бактерии во вагината.

Да заклучиме: Кога пливате во базен или море, треба да понесете нешто суво за пресоблекување – долна облека, друг костим за капење, што и да е – за да не морате да останете премногу долго во влажен костим за капење. Ова е уште повеќе важно за жените со ослабен имунолошки систем кои се изложени на поголем ризик од инфекции.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

МОЕ ЗДРАВЈЕ

СЗО: Прекумерната употреба на антибиотици ја зголемува отпорноста која може да биде одговорна за 10 милиони смртни случаи

Прекумерната употреба на антибиотици опасно ја поткопува нивната ефикасност и ја зголемува...

МОЕ ЗДРАВЈЕ

Жените кои спијат под седум часа на ден се поизложени на опасност од дијабетес 2

Жените кои спијат помалку од седум часа на ден се поизложени на...

МОЕ ЗДРАВЈЕ

Здравата исхрана и физичката активност важни при заштита од бубрежни заболувања

Хроничното бубрежно заболување (ХББ) зафаќа осум до 16 проценти од светската популација....

МОЕ ЗДРАВЈЕ

Знаци дека вашето тело има недостаток на витамин Ц

Витаминот Ц е една од најважните хранливи материи во нашето тело бидејќи...