АКТУЕЛНО

За 10 дена, тимот на Лајка залови 30 бездомни кучиња во Гази Баба

Почнувајќи од 12. јуни 2023 г. ЈП Лајка почна со стратешкото заловување на територијата на општина Гази Баба, иако во оваа општина се заловуваше и претходно.

Како што велат од ЈП Лајка заловено е секое бездомно куче на територијата на општината кое го нема поминато хуманиот третман вклучувајќи ги, но и оние кои биле посочени од граѓаните. За овие 10 работни денови заловени се вкупно 30 бездомни кучиња кои го немаале поминато хуманиот третман и секое едно од нив во моментов е во некоја фаза од третманот во прифатилиштето.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

АКТУЕЛНО

Утре бесплатен разглед на Скопје по повод Светскиот ден на туристички водичи

По повод Светскиот ден на туристички водичи, Македонската aсоцијација на туристички водичи...

АКТУЕЛНО

Прва канцеларија за родителство во Карпош

Во рамки на програмските активности на Општина Карпош, денес се одржа работен...

АКТУЕЛНО

Поставени две кутии за донација пред влезот на ЗОО

Скопската Зоолошка градина се приклучува на хуманитарната акција за успешно лекување на...

АКТУЕЛНО

Нов кош, голчиња и детски реквизити на спортските и на детското игралиште во населбата Пролет

Општина Центар ги реконструираше малото фудбалско, кошаркарско и детското игралиште во населба...