КУЛТУРА

Промовирана автобиографската книга „Пресек“ на Маја Трајковиќ

Автобиографската книга „Пресек” на Маја Трајковиќ беше промовирана синоќа во Културно-информативниот центар во Скопје. Станува збор за книга во која авторката трага и патува низ повеќе земји, за да може да ја пронајде својата душа. За делото зборуваше Лилјана Пандева, а извадоци читаше актерот Благоја Чоревски.

Своето тихување како единствено засолниште од сите општествените догми го пронаоѓа тогаш кога го залечува својот дух, оти ако тој е здрав тогаш ќе го заздравее и телото. Во заробена земја околностите и можностите не нудат бегство, но затоа креативната слобода е таа која го ослободува и го детоксицира умот да и е лек на авторката. „Пресек“ е книга за будење на женственоста, но, на онаа која е спитомена, себепочитувана, понизна, спокојна и ближна со жената во себе.

Маја Трајковиќ, професор по француски и италијански јазик и книжевност, библиотекар, м- р по менаџмент во образование, рецензент за учебници по француски јазик, авторка на книгите „Мрачен и светол дом” и романот за деца ,,Златна душа”. Добитничка на наградите ,, Библиотекар на годината- Павлина Цунева- Маказлиева за 2021 година” од здружението,,Средби под јаворите”-Видое Подгорец и Признание за најдобар просветен работник во учебната 2021/22 година од Сојузот на просветните работници и Министерството за образование и наука.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

КУЛТУРА

На сцената на НОБ ќе се изведе современиот балет „Сага“

На сцената на Националната опера и балет на 16 април со почеток...

КУЛТУРА

Алиса Фини доаѓа на Саемот на книга во Скопје како гостинка на македонскиот издавач „Сакам книги“

По големиот успех на минатогодишниот Саем на книгата со еден од најчитаните...

КУЛТУРА

Отворање на изложбата „Денис Боувен“ во МКЦ по повод Светскиот ден на уметноста

По повод 15 април, Светскиот ден на уметноста, Асоцијацијата за култура Икон...

КУЛТУРА

Две нови изведби на перформансот „Мачката Елеонора“ во МКЦ

Две нови изведби на перформансот „Мачката Елеонора“ денеска и утре ќе се...