КУЛТУРА

Промоција на монографијата „Илинденската споменица“ од Кочо Топузоски во „Матица ексклузив“

Монографијата „Илинденската споменица“ од Кочо Топузоски, денес (21 јуни), во 19.00 часот, ќе биде промовирана во паркот на книгата на Матица Ексклузив во Скопје. За содржината на ова ретко издание на издавачката куќа „Панили“ ќе зборува поетот и пубицист Георги Барбаровски.

Кочо Топузоски (Крушево, 1951) повеќе децении ги проучува историските процеси на Крушево и ги афирмира најзначајните личности од Илинденското востание и Крушевската Република.

Автор е на монографските студии „Питу Гули-живот и потоа-биографски осврт (1995), „Никола Карев-живот  и потоа“ (2008), „Војводата Питу Гули“ (2015) и „Ветераните на Илинден“, историографија“ (2017), како и на поетските книги „Ноќни делби“ (1975), Болна прелест“ (2003), „Препознавања“ (2012), „Посланија и риданија“ (2016) и „И жега и река“ (2020).

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

КУЛТУРА

Читачка група за „Феминизам и студии со животните“ денес во КСП Центар Јадро

Денес во КСП Центар – Јадро во 19 часот ќе се одржи...

КУЛТУРА

На сцената на НОБ ќе се изведе современиот балет „Сага“

На сцената на Националната опера и балет на 16 април со почеток...

КУЛТУРА

Алиса Фини доаѓа на Саемот на книга во Скопје како гостинка на македонскиот издавач „Сакам книги“

По големиот успех на минатогодишниот Саем на книгата со еден од најчитаните...

КУЛТУРА

Отворање на изложбата „Денис Боувен“ во МКЦ по повод Светскиот ден на уметноста

По повод 15 април, Светскиот ден на уметноста, Асоцијацијата за култура Икон...