АКТУЕЛНО

Мостот Беласица ќе се испитува цело лето, пропадна најавата на Арсовска за брзо враќање во функција

Мостот „Беласица“ ќе се испитува цело лето, открија надлежните власти, па со ова автоматски пропаѓа и најавата на градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска за брзото враќање на мостот во функција.

Директорот на Институтот за земјотресно инженерство и климатски промени, Грозде Алековски, во изјава за Сител ТВ откри дека летово нема надеж мостот Беласица во Скопје да биде пуштен во сообраќај.

„До крајот на летото е оптимистичко време до кога би можеле сите тие операции за истражување да се завршат. За пуштање не верувам. Истрагите ќе покажат колкав е дефектот и оштетувањето. Да се предложи, да се направи проект за зајакнување, а тоа исто така е процес кој ќе трае неколку месеци“, изјавил Алексовски.

Откако Арсовска рече дека мостот ќе биде пуштен неделава, од Град Скопје денеска не сакаа да ги коментираат изјавите на експертите. Велат ќе го чекале извештајот. Сè уште не се знае ниту кој го запали мостот. Обвинителството отвори предмет, но сторителите засега не се фатени.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

АКТУЕЛНО

Чарна Невзати со говорот „Кој ја плаќа цената на војната и тероризмот“ победник на ораторската вечер „Иво Пухан“

Студентката Чарна Невзати со говорот „Кој ја плаќа цената на војната и...

АКТУЕЛНО

Ќе се постават 15 велосипедски паркинг- држачи во основните училишта и две сервисни станици

Основните училишта на територијата на Општина Гази Баба ќе добијат велосипедски паркинг-...

АКТУЕЛНО

Општина Карпош добива овластен просветен инспектор во образованието

Во рамки на триесет и шестата седница која се одржа на Универзитетот...

АКТУЕЛНО

За една недела „пајакот“ крена 224 непрописно паркирани возила во Центар

За една недела на територија на општина Центар казнети се 224 возачи...