МАГАЗИН

ДАЛИ СТЕ СЛУШНАЛЕ ДЕКА МЛАКАТА ВОДАТА Е ПОДОБРА ЗА ПИЕЊЕ?

Нутриционистката Наташа Ѓукиќ, вели дека топлата вода е подобра за рехидратација на организмот, додека ладната вода го поттикнува варењето. Сигурно многу пати сте слушнале дека е многу важно да се внесува вода, но дали знаете зошто е тоа така?

Некои од најважните причини за внесување вода:

  • помага за оптимална функција на мозокот
  • го одржува здрав кардиоваскуларниот систем
  • го подобрува здравјето на кожата
  • спречува оштетување на бубрезите и така натаму…

Од една страна, многу се зборува за тоа дека утрото треба да започне со чаша млака вода со лимон, но има и друга страна, а тоа понекогаш е важно да се внесе и ладна вода.

Нутриционистката Наташа Ѓукиќ објаснува повеќе за ова:

Водата навистина е извор на животот, топлата вода го рехидрира и лади телото. Помага за ладење на телото во случај на треска, доведува до забрзување на метаболизмот и согорување на 70 повеќе калории дневно.

Ладната вода го стимулира варењето. Помага при главоболки и воспаленија. Може да помогне при запек и да ја подобри циркулацијата на крвта – вели Ѓукиќ.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

МАГАЗИН

Совети за родители и поуспешни деца

Начинот како се разговара со децата и како родителот се однесува во...

МАГАЗИН

Марго Роби подготвува филм за играта „Монопол“

о светскиот успех на филмот „Барби“, Марго Роби повторно му се навраќа...

МАГАЗИН

И покрај благодетите на јаболката, постои момент кога не смеете да ги консумирате

Она што повеќето луѓе не го знаат е дека постои одредено време...

МАГАЗИН

Минатиот месец забележан како „најтоплиот март“ во светот

Минатиот месец беше „најтоплиот март“ забележан на глобално ниво, според мерењата направени...