МОЕ ЗДРАВЈЕ

Може да започне уште во 30-тите! Седум очигледни симптоми дека поминувате низ андропауза

Мажите поминуваат низ хормонални промени исто како и жените. Како што стареат мажите, нивото на машкиот полов хормон тестостерон може да се намали, а во андропаузата (машка менопауза) може да се појават когнитивни симптоми како депресија, раздразливост и краткорочни проблеми со меморијата. Но, може да се појават и физички манифестации на ниско ниво на тестостерон, вели британскиот ендокринолог д-р Навид Јунис, додавајќи дека тие може да вклучуваат несоница или тешкотии при заспивање, еректилна дисфункција и недостаток на енергија.

Други симптоми вклучуваат губење на мускулната маса, што може да ги отежне спортот и физичките активности. Покрај тоа, мажите може да доживеат губење на сексуалната желба, замор и промени во распределбата на масното ткиво во телото.

„Како резултат на тоа, може да дојде до развој на поистакнат абдомен или ткиво на градниот кош. Сепак, сите овие симптоми на дефицит на тестостерон обично се развиваат постепено и можеби не е секогаш лесно да се препознаат. Нивото на тестостерон се намалува за околу 1 процент годишно, почнувајќи од околу 30-тата година од животот. Но, за појава на многу од споменатите симптоми можат да придонесат и факторите поврзани со начинот на живот, како и психолошките фактори“, објаснува д-р Јунис.

Некои од овие фактори се:

 • анксиозност
 • депресија
 • стрес
 • недостаток на физичка активност
 • дебелина
 • несоница
 • прекумерно консумирање алкохол

Треба да се напомене дека иако нивото на тестостерон почнува да опаѓа од 30-тите години наваму, симптомите на андропауза обично се појавуваат до доцните 40-ти или раните 50-ти. Д-р. Јунис истакнува дека секаков вид на непријатност предизвикана од симптомите на андропаузата не трае вечно, но симптомите може да траат и до 15-20 години бидејќи телото постепено се прилагодува на пониските нивоа на тестостерон.

Како да си помогнете:

Кога е потребен третман за ублажување на симптомите на андропауза, најчесто се препорачуваат промени во животниот стил, а вообичаениот совет е:

 • следете здрава, урамнотежена исхрана
 • намалете го внесот на алкохол
 • не пушете
 • вежбајте редовно
 • најдете начин да се опуштите
 • намалување на нивото на стрес
 • работа на хигиената на спиењето и квалитетот на сонот.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

МОЕ ЗДРАВЈЕ

СЗО: Прекумерната употреба на антибиотици ја зголемува отпорноста која може да биде одговорна за 10 милиони смртни случаи

Прекумерната употреба на антибиотици опасно ја поткопува нивната ефикасност и ја зголемува...

МОЕ ЗДРАВЈЕ

Жените кои спијат под седум часа на ден се поизложени на опасност од дијабетес 2

Жените кои спијат помалку од седум часа на ден се поизложени на...

МОЕ ЗДРАВЈЕ

Здравата исхрана и физичката активност важни при заштита од бубрежни заболувања

Хроничното бубрежно заболување (ХББ) зафаќа осум до 16 проценти од светската популација....

МОЕ ЗДРАВЈЕ

Знаци дека вашето тело има недостаток на витамин Ц

Витаминот Ц е една од најважните хранливи материи во нашето тело бидејќи...