ИНФО

Полицијата казни 76 возачи на мотори и одзема пет мотоцикли

76 возачи на мотори се казнети викендов заради направени прекршоци, а одземени се пет мотоцикли. Одделението за безбедност на патниот сообраќај при СВР Скопје заедно со Одделението за претходница и сообраќајно ескортно обезбедување при Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола за прекршоци што ги чинат возачите на мотоцикли.
При контролата казнети се 23 лица за возење без кацига,14 за возење без возачка потврда,7 нерегистрирани возила. Привремено се одземени 5 мотоцикли поради истек на важност на сообраќајната дозвола повеќе од 6 месеци.
Акциските контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и сите да придонесеме за побезбеден сообраќај.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

ИНФО

ПЛАНИРАНИ АКТИВНОСТИ: Каде денес ќе нема струја

Регионалниот центар за управување со кризи на Град Скопје информира дека неколку...

ИНФО

ВРЕМЕТО ДЕНЕС: Облачно со повремени врнежи од дожд

Времето денес ќе биде претежно облачно со врнежи од дожд, пообилни во...

ИНФО

Нови клупи, зимзелени дрва и лед осветлување во паркот во Радишани

Oпштина Бутел изврши реконструкција на паркот во ТЦ Радишани. „По 25 години...

ИНФО

СКОПСКАТА ПОЛИЦИЈА СО ДНЕВНИ КОНТРОЛИ: Казнети 249 возачи, 71 за возење без возачка дозвола

Сooбраќајната полиција вчера во Скопје изрече 249 казни за сообраќајни прекршоци. Mеѓу...