МАГАЗИН

Одговорите на ова кратко прашање и дознајте дали имате дигитална деменција

Станува збор за модерен феномен со кој можете да се промените и поправите. Пробајте да одговорите на овие куси прашања: Колку телефонски броеви знаевте кога бевте млади? Веројатно сте имале ментален телефонски именик со сите фиксни броеви на вашите пријатели од детството, од кои повеќето се исклучени. Следното прашање е колку телефонски броеви знаете напамет сега?

Постои голема веројатност дека количината на меморирани броеви е значително намалена, според Џим Квик, признат „тренер“ за меморија и автор на книгата „Безограничено: Надгради го твојот мозок, научи нешто побрзо и отклучи го нашиот исклучителен живот“. Со други зборови, можно е да имате таканаречена дигитална деменција. Но, не грижете се, не сте единствените со овој проблем. Тоа е современ феномен што, објаснува Квик, можете да го промените и поправите.

  • Што е дигитална деменција

„Дигитална деменција“ е термин кој се користи за означување на штетното влијание на паметните уреди врз нашата меморија, односно кога нашите паметни уреди всушност не прават помалку паметни. Ни служат како еден вид надворешен уред за складирање податоци за да не мора да вежбаме сопствена меморија“, објаснува Kwik.

Земете ги на пример гореспоменатите телефонски броеви: Сега кога нашиот паметен телефон може да ги складира сите наши контакти, повеќе не треба да се обидуваме да ги запомниме броевите на луѓето со кои комуницираме – а ние не го правиме тоа. Ова, на некој начин, не прави сè повеќе зависни од овие уреди. Можете да праќате пораки или да се јавите некому секој ден, но што ако батеријата на мобилниот телефон се потроши или заборавите да го земете со себе на работа? Би биле беспомошни!

Сепак, тоа не значи дека треба да го запомните секој број од вашата листа со контакти, но фактот дека ја изгубивме можноста да запомниме еден телефонски број, пин, лозинка или нешто слично треба да не загрижува. Технологијата е корисна, нема сомнеж за тоа, но тоа не значи дека не треба да ја вежбате вашата меморија барем еднаш во некое време. Токму ова е причината зошто експертите советуваат повремено да ги користите скалите иако до вашето работно место или стан можете да стигнете со лифт – имено, секоја неактивност има своја цена.

Еве како можете да ја тренирате вашата меморија со едноставните совети на Џим Квик.

1. Поврзете ги информациите со емоциите

„Кога станува збор за нашата меморија, важно е да имаме мотив и цел да запомниме нешто. Тоа значи дека ние тежнееме да запомниме како се чувствувавме за нешто, а не за самата информација“ – вели Квик, додавајќи дека затоа е корисно да се поврзат емоциите со информациите. Запрашајте се „Зошто сакам да се сеќавам на ова?“ и дајте си некое објаснување, и тогаш ќе имате поголеми шанси всушност да ја запомните таа информација.

2. Нахранете го мозокот – Она што го јадете е многу важно за мозокот

Вашиот мозок сочинува само два проценти од вкупната телесна тежина, но му требаат 20 проценти од хранливите материи што ги внесувате – објаснува Квик. А вистинските хранливи материи можат да ја поддржат когнитивната функција, невролошкото здравје и долговечноста на мозокот на различни начини. Докажано е дека некои хранливи материи, билни и биоактивни супстанции имаат клиничко значење за меморијата, потсетувањето на настаните и информациите, како и за учењето, обработката на информациите и когнитивните функции. Со други зборови, додатоците за меморија навистина функционираат, само треба да внимавате да ги изберете оние кои вклучуваат научно докажани ноотропни состојки, односно оние кои ја поддржуваат функцијата на мозокот во ефективни дози и формулации.

3. Движете се

„Кога вашето тело се движи, мозокот расте, тоа е докажано со бројни студии. Истражувањата покажаа дека аеробната активност произведува нови неврони во хипокампусот, областа на мозокот поврзана со меморијата, учењето и емоциите. Со други зборови, кога слушате аудио книга и во исто време брзо одите, возите велосипед или изведувате некоја ритмичка вежба, навистина подобро ќе ги разберете и ќе ги задржите информациите што ги слушате“ – вели Квик, велејќи дека ако сакате да се подобрите вашата меморија, треба да бидете физички активни.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

МАГАЗИНПРИКАЗНИ

Зоолошката градина во Загреб – волшебен микросвет кој плени со својата хармонија

Зоолошката градина на градот Загреб е една од трите зоолошки градини во...

МАГАЗИН

Жителка на Уганда родила близнаци на 70 години

Државјанка на Уганда, која има 70 години, родила близнаци, по вештачко оплодување....

МАГАЗИН

Пет совети кои ќе и помогнат на вашата кожа да изгледа понежно оваа зима

Зимското време има тенденција да ја остави нашата кожа сува и ронлива....

МАГАЗИН

Дали треба да ги прифатиме сите интернет колачиња? Еве на што треба да обрнете внимание

Автоматски да се прифатат сите интернет колачиња? Ако ја цените вашата приватност...