МАГАЗИН

Како да ја искористите кората од банана за цвеќињата во домот

Љубителите на растенијата секогаш бараат нов трик кој ќе им помогне да растат поздрави „зелени миленичиња“ внатре и на отворено. Следи трик што може многу лесно да се направи дома.

Стефани Стивенсон, автор на „Одгледување рози“ (Rose Gardening), објаснува дека бананите се богати со калиум, калциум, фосфор и магнезиум, па овој спој може доста делотворно да го поттикне растот на растението. Тоа, според неа, е природно ѓубриво и за внатрешни, и надворешни растенија.

Станува збор за одгледување растенија со помош на вода со отстоена кора од банана. Подготовката е прилично едноставна.

Водата од кора од банана, всушност се добива така што кората се кине на мали парчиња и се остава во вода неколку недели, во тегла или сад, а потоа течноста се истура врз растенијата. Кората треба да се иситни на помали парчиња за полесно да ги испушти хранливите материи како калиум и калциум, коишто ги има на внатрешната страна од самата кора.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

МАГАЗИН

Истражување: Поголема поддршка за да се избегне „изгубена генерација“ поради лошо психичко здравје

Младите Британци сè повеќе страдаат од проблеми со психичкото здравје што ја...

МАГАЗИН

ЛАЈКА: Причини зошто треба да имате трпение со куче вдомено од прифатилиште

Има неколку причини зошто трпението е важно кога се вдомува куче од...

МАГАЗИН

Науката ги одреди најпаметните раси кучиња

Обемно лабораториско истражување за интелигенцијата на кучињата коешто го спроведоа научници од...

МАГАЗИН

„Анатомија на неверството“ вечер во театар „Комедија“

Вечерва, со почеток од 20 часот во Театар Комедија ќе се одигра...