МАГАЗИН

НЕ ЈА ФРЛАЈТЕ КОРАТА ОД ЛИМОН: Еве за што може да се користи

Кората од лимон може да биде корисна на многу начини ако ја чувате во замрзнувач. Од неа може да се направи медицински пијалок или ефективна козметика.

Кората од лимон содржи речиси двојно повеќе витамини од лимоновиот сок. Токму поради оваа причина, никогаш не го фрлајте, замрзнувајте го и додавајте го во оброците, лимонадата или кој било друг природен сок.

„Лимонот е едно од ретките овошја чија кора се смета за вредна колку и нејзината внатрешност“, напишал еден корисник на Редит.

Тој додаде дека често замрзнува овошје и зеленчук, а од неодамна и кора од лимон.

Кората од лимон може да се користи за различни јадења, но добро е да се зачува и од други причини. Неговата примена е повеќекратна.

  • Лимонот може да ја омекне сувата кожа на лактите

Измешајте рендана кора од лимон со една кафена лажичка сода бикарбона и додадете неколку капки сок од лимон. Измешајте, а по туширањето, кога кожата е мека, нанесете на лактите или сувите стапала.

  • Можете да направите и пилинг за тело со лимон

Измешајте половина лажичка шеќер со рендана кора од лимон, додадете малку маслиново масло и природниот пилинг за тело е готов. Овој пилинг се користи на влажна кожа. Со кружни движења тријте ја целата површина на телото и исплакнете со топла вода.

  • Лимонот може да се користи за намалување на холестеролот и како средство за детоксикација

Кората од домашен, неисцеден лимон е извор на антиоксиданси и е богата со флавоноиди кои го нормализираат нивото на холестерол. Изрендајте ја кората од лимон и покријте ја со вода, оставете ја да отстои неколку минути и процедете ја. Се пие наутро, на празен стомак.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

МАГАЗИН

Совети за родители и поуспешни деца

Начинот како се разговара со децата и како родителот се однесува во...

МАГАЗИН

Марго Роби подготвува филм за играта „Монопол“

о светскиот успех на филмот „Барби“, Марго Роби повторно му се навраќа...

МАГАЗИН

И покрај благодетите на јаболката, постои момент кога не смеете да ги консумирате

Она што повеќето луѓе не го знаат е дека постои одредено време...

МАГАЗИН

Минатиот месец забележан како „најтоплиот март“ во светот

Минатиот месец беше „најтоплиот март“ забележан на глобално ниво, според мерењата направени...