КУЛТУРА

„Безвременски мелодии” со Анимато во четврток во „Даутпашиниот амам“

Триото Анимато на 15 јуни во „Даутпашиниот амам“, со почеток во 19 часот, ќе оддржи свој концерт со програмски наслов „Безвременски мелодии“.
Триото е формирано во 2020 година, а во него членуваат м-р Светлана Димитриевска – пијано, м-р Даниела Неделковска – флејта и м-р Симона Марочковска Манојловска – флејта. Сите три се професорки во ДМБУЦ „Илија Николовски – Луј“, Скопје.

-Состав од овој тип е навистина редок и е многу значаен за камерната музика и нејзиниот развој во Македонија, а секако е поттик и за учениците – велат од триото.

Композициите кои ќе ги исполнат се атрактивни, а публиката ќе има можност да ужива во популарни класични мелодии и да се препушти на извонредниот амбиент на „Даутпашиниот амам“. На програмата се дела од Едвард Григ, Јоханес Брамс, Габриел Форе, Дмитриј Шостакович, Франц Шуберт и македонската композиторка Бете Илин.
Проектот е поддржан од Министрството за култура.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

КУЛТУРА

Премиера на претставата „Хеда Габлер“ во Драмскиот театар

„Хеда Габлер“ работена по текст на авторот Хенрик Ибзен е новата претстава...

КУЛТУРА

„Антолог“ го одбележува јубилејот со врвна литературна понуда на Саемот на книги под слоганот „25 години Антолог е класика“

Книжевниот центар „Антолог“ со особена гордост го објавува своето учество на годинашниот...

КУЛТУРА

Велигденски концерт на „Танец“ во петок во НОБ

Во Националната опера и балет во петок, 19 април, ќе се одржи...