ИНФО

ДЗС: Зголемен бројот на туристи

Во земјава во април годинава се евидентирани 69 934 туристи, од кои 25.8 % се домашни туристи, а 74.2 % се странски, соопшти Државниот завод за статистика.

Бројот на ноќевањата во април 2023 година изнесува 130.702, од кои 28.4 % се од домашните туристи, а 71.6 % од странските.

Во периодот јануари – април годинава, во однос на истиот период лани, бројот на туристите е зголемен за 24.3 %. Кај домашните туристи има намалување за 3.6 %, а кај странските зголемување за 46.1 %.
Кај ноќевањата, пак, има вкупно зголемување за 13.6 %. Кај домашните туристи е регистрирано намалување за 4.8 %, а кај странските раст од 29.0 %.

 

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

ИНФО

Денес бесплатно паркирање на паркинзите на ПОЦ и на зонските на ЈП „Градски паркинг“

Паркирањето во зоните А, Б, Ц и Д, со кои стопанисува ЈП...

ИНФО

ВРЕМЕТО ДЕНЕС: Променливо облачно со сончеви периоди

Променливо облачно со сончеви периоди. Ќе дува умерен до засилен северен ветер,...

ИНФО

По 55 години, реконструирана улица „20” во Припор

– Пуштена е во употреба новата реконструирана улица „20” во населбата Припор....

ИНФО

Оваа недела искачување на Крстовар на Водно и работилница за млади

Младинската секција на планинарскиот клуб „Убава“ заедно со Младинска комисија при Федерацијата...